Karantinadan çıkmaya hazırlanan Belçika'da atık sularda koronavirüs izine rastlandı

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsle ilgili her gün yeni bir bilgi ortaya çıkıyor. Karantinadan çıkmaya hazırlanan Belçika'dan gelen bilgiye göre; ülkenin kuzey bölgesinden alınan atık su numunelerinde koronavirüsün izine rastlandı.

09.04.2020 23:43 | Son Güncelleme: 10.04.2020 01:03

Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan korona virüs salgını etkisini arttırmaya devam ediyor. Belçika'nın kuzeyinde yer alan Flaman bölgesinin su arıtmasından sorumlu şirket tarafından hazırlanan raporda, bölgedeki atık sulardan alınan örneklerde, koronavirüse ait ribonükleik asit (RNA) izlerine rastlanıldığı açıklandı.

9 BÖLGEDEN ALINAN NUMUNELERİN HEPSİ POZİTİF ÇIKTI

Şirket, örneklerin Lo-Reninge, Poperinge, Langemark, Wulpen, Genk, Leuven, Tienen, Aartselaar ve Gent'ten alındığını bildirirken, şirketin İletişim Direktörü Anja de Wit, "Örneklerin hepsine koronavirüs testi yapıldı ve sonuç pozitif çıktı. Sonuç virüsün bulaşıcı yönü hakkında kesinlikle hiçbir şey söylemiyor, sadece yayılması hakkında bilgi veriyor" ifadelerini kullandı.

"RNA VİRÜSÜN BULAŞICI ETKİSİNİ YİTİRDİKTEN SONRA DA KALABİLİR"

Wit, RNA virüsün bulaşıcı yükünü kaybettikten sonra da kaldığını dile getirirken, sanitasyondan sonra suda hiçbir virüs izine ise rastlanmadığını aktardı. Wit, bu sonuçların beklentilerle uyumlu olduğunu da bildirdi.

BELÇİKA KARANTİNA'DAN ÇIKMAYA HAZIRLANIYOR

Belçika Başbakanı Sophie Wilmes, yeni tip koronavirüs Kovid-19'un yayılmasını önleme amacıyla uygulanan sosyal izolasyondan aşamalı çıkış için hazırlıklar başlattıklarını belirtti. Başbakanı Wilmes, halka sesleniş konuşmasında, "Hepimiz normal hayata dönmeyi umuyoruz. Ülkeyi geçiş dönemine hazırlamamız gerek. Normal hayata dönüş aşamalı olarak geçecek" ifadesini kullandı.

Belçika'da toplam koronavirüs vakası 24 bin 983'e, hayatını kaybedenler ise 2 bin 523'e yükseldi.

Karantinadan çıkmaya hazırlanan Belçika’da atık sularda koronavirüs izine rastlandı

Kaynak: İHA

Haberler››Güncel››Karantinadan çıkmaya hazırlanan Belçika'da atık sularda koronavirüs izine rastlandı - Haberler