Beltek Mezunlarına İş Fırsatı Sunacak İşbirliğine İmza Atıldı

Ankaralı Işsiz Gençlere Müjde Niteliğinde Yeni Bir Proje Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Öncülüğünde Hayata Geçiyor.

26.08.2010 11:08 | Son Güncelleme: 26.08.2010 11:40Beltek Mezunlarına İş Fırsatı Sunacak İşbirliğine İmza Atıldı
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan ve OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Orhan Aydın, Belediye Teknik Eğitim Kursları'nı (BELTEK) başarı ile bitiren kursiyerlere iş olanağı sunacak dev bir işbirliğine imza attı.

Gazi Üniversitesi Senatosu Toplantı Salonu'nda imzalanan "İstihdam İçin Mesleki Eğitim Düzenlemesi İşbirliği Protokolü" ile BELTEK'in başarılı mezunlarına OSTİM İstihdam Ofisi tarafından iş bulunacak. Ofis, piyasanın istihdam açıklarını belirleyerek, ihtiyaç olan alanlarda kurs açılmasına aracılık edecek. İlerleyen zamanlarda projeye Milli Eğitim Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı İş-Kur da dahil edilerek, projenin kapsamı genişletilecek.

Kent halkını bilgi ve beceri sahibi yapmak, kentsel bütünleşmeyi sağlamak, küçük ve orta ölçekli işletmelerin ihtiyaç duyduğu kent ve meslek standartlarına uygun insan gücü yetiştirmek amacıyla 1999 yılında Büyükşehir Belediyesi ve Gazi Üniversitesi işbirliğiyle kurulan BELTEK, yeni bir protokolle gücüne güç kattı. Kurulduğu yıldan bu yana yaklaşık 90 bin kursiyerine meslek edindirme başarısını gösteren BELTEK'in başarılı mezunlarına istihdam olanağını sağlayacak "İstihdam İçin Mesleki Eğitim Düzenlemesi İşbirliği Protokolü" Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Gazi Üniversitesi Rektörü Rıza Ayhan ve OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Orhan Aydın tarafından imzalandı.

- BAŞARILI BELTEK MEZUNLARI İŞ SAHİBİ OLACAK

Ankaralı gençlere "müjde" niteliğindeki bu işbirliği protokolünün imza töreninden önce Gazi Üniversitesi Senatosu Toplantı Salonu'nda bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Başkan Gökçek, "Bugün, çok mutlu ve gururlu bir gün. Kurulduğu günden bu yana 10 yılı geçen bir süre içerisinde BELTEK kurslarının bir örneği daha Türkiye'de yok. Her sene 8 bin mezun verdik bu kurslarda. Kurslara katılan öğrencilerin çoğunluğu meslek sahibi ve üniversite mezunu olan kişilerdi. Teorilerini burada pratiğe dönüştürdüler. Bu projenin en önemli ayağı da bugün elde edildi" diye konuştu.

Daha önce sanayi bölgelerine yönelik defalarca çağrılarda bulunduğunu hatırlatan Başkan Gökçek, bu çağrıya OSTİM'den güzel bir yanıt geldiğini söyleyerek şunları söyledi:

"Göreceksiniz OSTİM ile işbirliği yaptıktan sonra bu kurslara katılım daha artacak. Buradan mezun olan öğrenciler iş sahibi olacak. Türkiye'nin en önemli ve hayati projesine imza atıyoruz. Ankara'nın istihdamı noktasında gerçekten çok önemli bir proje. Ben Gazi Üniversitesi mezunuyum. Kendi üniversitem ile böyle bir iş birliği yapmak da ayrı bir keyif, gurur ve onur veriyor. İnşallah bugün bu adımı attıktan sonra pek çok işsiz gencimizin iş sahibi olmasına vesile oluruz."

- ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİ SAĞLANDI

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan ise konuşmasında Ankara'da 184 bin civarında üniversite öğrencisi bulunduğunu bunun 30 binin vakıf üniversitesinde eğitim gördüğünü söyledi. Üniversitenin görevinin sadece diploma vermek olmadığını belirten Prof. Dr. Ayhan, "21. Yüzyıl üniversitelerinin önemli bir fonksiyonu olan sanayi üniversite işbirliğinin sağlanması vazifesini ise Büyükşehir Belediyesi ile Gazi Üniversitesi dünyadaki emsallerinden daha erken yapmaya başladı. 10 yıl önce başlayan süreç hızla ve başarıyla devam ediyor. Binlerce kişiye mesleki eğitim kursu verildi bu sürede. Bu sürece artık OSTİM de katılacak. OSTİM ihtiyaç duydukları meslek gruplarını söyleyecek, biz de ona göre programlarımızı yapacağız. OSTİM'in katkılarıyla daha da geliştireceğiz. Burada eğitim gören öğrencilerimiz istihdam noktasında önemli bir rol oynayacak."

- ARZ-TALEP DENGESİ KURULACAK

Bugüne kadar başarıyla uygulanan BELTEK projesinin organize sanayi bölgesine büyük katkılar sağladığını dile getiren OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Orhan Aydın, mesleğini geliştirmek isteyen pek çok çalışanın da bu projeden yararlandığını ifade etti. Yeni protokol ile istihdam noktasında "arz ve talep" dengesinin sağlanacağını vurgulayan Aydın, "Çalışma Bakanlığı ile kurduğumuz OSTİM İş Ofisinde, iş arayan herkesin kaydını tutuyoruz. Ama en önemli eksik bunun eğitim ayağıydı. Şimdi bu projeyle bu eksiği kapatıyoruz" dedi.

- 90 BİNE YAKIN KURSİYER MEZUN OLDU

Belediye Teknik Eğitim Kursları (BELTEK), eğitim vermeye başladığı günden bu yana binlerce kişiye iş fırsatı yarattı. Büyükşehir Belediyesi ile Gazi Üniversitesi'nin ortaklaşa gerçekleştirdiği kurslardan 11 yılda 88 bin 636 kişi yararlandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in "Fikir Babası" olduğu ve 1999 yılından bu yana üniversite bünyesinde faaliyetini sürdüren proje, 8 ana bölüm ve 100'ün üzerinde branşta gerçekleştiriliyor. Belediye Teknik Eğitim Kursları 3'er aylık dönemler halinde veriliyor. Kurslarda en çok ilgiyi Bilgisayar İşletmenliği bölümü görürken, onu Web sayfa tasarımı, kent sistemleri, bilgisayar destekli tasarım, güzel konuşma sanatı ve halkla ilişkiler gibi kurslar takip ediyor.


Kaynak: Bültenler

17.02.2020 03:10:49