Bensu Kaya, Mesleğim Sağlık Koleji'nde…

Gazeteci - Yazar Bensu Kaya, 7 Nisan Pazartesi, saat 15.15'te, Esenyurt'taki Mesleğim Sağlık Koleji'nde gençlerle bir araya geliyor.

Bensu Kaya, Mesleğim Sağlık Koleji'nde…
05.04.2014 13:23 | Son Güncelleme: 05.04.2014 13:23

Söyleşi, Kaya'nın kısa sürede büyük ilgi görerek ikinci baskıya ulaşan "Toza Yazılan" isimli öykü kitabından hareketle şekillenecek. Gitarist İlhan Nalbant müziğiyle, Erdoğan Karagöz şiirleriyle etkinliğe renk katacak. Bensu Kaya da vokalde Nalbant'a eşlik edecek. Bensu Kaya'nın söyleşileri, çeşitli edebiyat mekanları ve okullarda devam edecek.

"Toza Yazılan" üzerine…

Koyu Kitap Yayınları arasından çıkan "Toza Yazılan", sıradan görünen insanların arasında gezinen; çoğu kez hayatının rolünü başkalarına kaptırmış, rolüne iyi hazırlanamamış ya da rol çalmayı başaramamış karakterlerin ekseninde nefes alan öykülerden oluşuyor. "Sanki" ve "Sanma ki" başlıkları altında toplanan öykülerde zaman zaman gerçek ve düş birbirine karışıp alışıyor. Hayat ne kadar izin verirse öyküler de o kadar genişleyip daralıyor. Küçük şiirlerle bütünleşen öykülerdeki final duygusu ise genellikle noktayla değil üç noktayla ifade edilebiliyor.

Kitap, görme engelliler için yazarı tarafından seslendirildi. Ayrıca satıştan elde edilecek gelirle Braille (kabartma yazı) baskısı da hazırlatılacak. Selim İleri ve Jale Sancak'ın arka kapak yazılarıyla sunulan kitabın kapak resmi, Müjgan Özkaya Yılmaz'ın imzasını taşıyor.

Bensu Kaya kimdir?

Dokuz yaşında "kurduğu" yayınevinde, dörde katlayıp kestiği bir dosya kâğıdının ortasını yorgan iğnesiyle dikerek hazırladığı kitaplar yazıp yayımladı. O zamanki konularını da; kız çocukları, kediler, her an rastlandığı için hayatı hiç merak edilmeyen insanlar gibi bugünküne benzer alanlardan seçti. "Okuma - yazma" öğrenmeyi her zaman çok sevdi. Her zaman "okur-yazar" olmak istedi. İ.Ü. İletişim Fakültesi'ni bitirdi. Uzun yıllardır basın kuruluşlarında görev alageldiği çin yazıları çalıştığı her yayının her sayısında yer alıyor. Halen Turkuvaz Dergi Grubu'nda çalışıyor. Öyküleri; No Edebiyat, Öykü Teknesi dergilerinde ve çeşitli internet sitelerinde yayımlandı. "Otobüs" adlı öyküsü, Beşinci Gila Kohen Öykü Ödülleri kapsamında hazırlanan "Öykülerden Yansımalar" kitabına girmeye hak kazandı. Edebiyata layık olabilme kaygısı taşıyor. Çocukken yazdıklarını sayarsak bu ilk kitabı değil.

Kaynak: Bültenler

Haberler››Güncel››Bensu Kaya, Mesleğim Sağlık Koleji'nde… - Haberler