17 Nisan 2017, 23:08

Beyaz Saray'dan Yeni Referandum Açıklaması: 10-12 Gün Bekleyeceğiz

ABD Başkanı Trump'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı aradığı saatlerde basın açıklaması yapan Beyaz Saray Sözcüsü Spicer, "Uluslararası bir komisyon değerlendirmesini yapıyor ve 10-12 gün içinde bir rapor açıklayacak. Bunu bekleyeceğiz" dedi.

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, günlük basın toplantısında  ABD'nin gündemini değerlendirdi.

"10-12 GÜN BEKLEYECEĞİZ"

Bir soru üzerine Spicer,  Türkiye'deki halk oylamasıyla ilgili, "Uluslararası bir komisyon değerlendirmesini yapıyor ve 10-12 gün içinde bir rapor açıklayacak. Bunu bekleyeceğiz, bırakalım şu anda onlar işini yapsın." yorumunu yaptı.  Türkiye'de bir seçim yapıldığını ve insanların bu seçimlere katılarak oy verdiklerini ifade eden Spicer, herhangi bir yorum yapmadan önce ilgili komisyonların çalışmalarının tamamlanması gerektiğini belirtti.

TRUMP, ERDOĞAN'I TEBRİK ETTİ

Ancak sözcü bu açıklamayı yaptığı sıralarda,  ABD Başkanı  Donald Trump,  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı arayarak referandum zaferi dolayısıyla tebriklerini iletti.

AĞIRLIKLI GÜNDEM KUZEY KORE OLDU

Sözcü Spicer,  Beyaz Saray'daki günlük basın brifinginde ağırlıklı olarak  Kuzey Kore ile ilgili gelişmeleri değerlendirdi.

ABD'nin  Kuzey Kore'nin adımlarını yakından takip ettiğini ve Trump'ın tüm seçenekleri masada tuttuğunu bir kez daha vurgulayan Spicer, herhangi bir zamanda alınacak bir kararın hızlıca uygulanabileceğini ve bunu önceden duyurmak gibi bir zorunluluklarının olmadığını belirtti.

"KUZEY KORE SURİYE GİBİ OLMAYACAK"

"Başkan'ın ( Kuzey Kore konusunda) kırmızı çizgiler çizdiğini göreceğinizi sanmıyorum." diyen Spicer,  Suriye ile  Kuzey Kore örneklerinin birbirinden farklı olduğuna işaret etti.

Trump'ın geçen hafta  Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile  Florida'da yaptığı görüşmenin verimli geçtiğini hatırlatan Spicer,  Pekin'in  Pyongyang üzerindeki siyasi ve ekonomik etkisini kullanacağına inandıklarını dile getirdi.  Çin'in  Kuzey Kore konusunda devreye girmesinin, bu meselenin çözümü noktasında çok değerli bir adım olacağını kaydeden  Beyaz Saray Sözcüsü, "Bu konuda  Çin ile beraber çalışmaya devam edeceğiz." dedi.

Öte yandan sabah saatlerinde  Beyaz Saray bahçesinde gerçekleştirilen Paskalya kutlamaları için medyanın karşısına çıkan Trump, bir basın mensubunun  Kuzey Kore ile ilgili sorusuna, "Hizaya gelmeli." şeklinde yanıt vermişti.


17 Nisan 2017 Pazartesi 23:08