Beypazarı'nda Regaip Kandili, Havai Fişekli Gösteriyle Kutlandı

Ankara'nın tarihi turistik ilçesi Beypazarı'nda Regaip Kandili değişik etkinliklerle kutlanıyor.

Beypazarı'nda Regaip Kandili, Havai Fişekli Gösteriyle Kutlandı
03.06.2011 00:50 | Son Güncelleme: 03.06.2011 00:50

Ankara'nın tarihi turistik ilçesi Beypazarı'nda Regaip Kandili değişik etkinliklerle kutlanıyor. En ilginç kutlama ise gelenekselleşen ve başlangıç tarihi 160 yıl öncesine dayandığı iddia edilen Havai fişekli kutlama. Beypazarında Regaip Kandili Gecesi havai fişek, maytap, torpil, trakkal gibi patlayıcı maddelerle kutlanıyor. Tüm yasaklamalara rağmen vatandaş yüzyıllardır devam eden geleneğini sürdürüyor.

Beypazarı'nda farklı kutlamalara sahne olan 3 ayların başlangıcı Regaip Kandili'nde bu yıl da gelenek bozulmadı. Havai fişek gösterileriyle kutlanan kandilde tüm ilçe halkı bir araya gelerek gösterileri izledi.

160 yıllık geçmişe sahip olduğu iddia edilen Regaip Kandili kutlamaları her yıl olduğu gibi bu yılda kabir ziyaretlerinin ardından havanın kararmasıyla 7'den 70'e herkesin sokağa çıkarak satın aldıkları torpil, çatapat ve maytap gibi maddeleri patlatmalarıyla başladı. İlçede 'Fişek Bayramı' olarak da anılan kandil gecesinin daha görkemli geçmesi için Beypazarı Belediyesi tarafından Oğuzkent ve Hacıkara Mahallesi Semt Pazarı mevkiinde düzenlenen havai fişek gösterileri ilgiyle izlendi. Her yıl Ankara Valiliği'nin ve Beypazarı Kaymakamlığının yasak getiren emirlerine rağmen vatandaşlar bu geleneği sürdürüyor. Yasaklama tedbirleri vatandaşların yıllardır geleneksel hale gelen ve her yıl bir çok yaralanmalara sebep olan kutlamaların önüne geçemiyor. Bu gece için Beypazarı İtfaiyesi alarmda bekletildi. Kutlamaları yasaklayamayan Beypazarı Belediyesi en aza indirebilmek amacıyla ilçede belirlenen birkaç bölgede kutlama şöleni yapıyor. Belediyeden yapılan açıklamada, Regaip Kandili dolayısıyla vatandaşların ulu orta patlayıcı atılmasına, yangın ve yaralanmalara sebebiyet verdiği için müsaade edilmediği kandil gecesi dolayısıyla belediyenin seçilen 2 yerde havai fişek gösterisinde bulunulacağı duyuruldu. Saat 21. 00 da Beypazarı Oğuzkent Bölgesinde, Saat 21. 30 da ise Hacıkara Mahallesi Semt Pazarında Belediye tarafından organizesi yapılan havai fişek gösterileri yapıldı. Kutlama yapılacak bölgede tüm tedbirlerin alındığı bildirildi.

BEYPAZARI MÜFTÜLÜĞÜNCE REGAİP KANDİLİ DOLAYISIYLA MEVLİT OKUTULUYOR

Müftülükten yapılan açıklamada, Regaip Kandili dolayısıyla ilçe genelinde bazı camilerde vaaz ve mevlidi şerif programının düzenlendiği, tüm halkın okunacak mevlidi şerife katılmaları istendi. Beypazarı müftülüğünce, bu gecelerin ibadetle geçirilmesi gereken anlamlı geceler olduğunu belirtildi. Kandil kutlamalarının Beypazarılılar için büyük önem taşıdığını söyleyen Beypazarı Belediye Başkanı M. Cengiz Özalp; yıllardır süregelen geleneklerini güvenli bir şekilde yaşatmak adına bu yıl da gereken tüm güvenlik önlemlerinin alındığını ve Kandil Kutlamalarının belediye tarafından seçilen 2 ayrı yerde coşkulu bir şekilde kutlanmasını planladıklarını belirtti.

Kaynak: DHA

Etiketler: Güncel, Haber
Haberler››Güncel››Beypazarı'nda Regaip Kandili, Havai Fişekli Gösteriyle Kutlandı - Haberler