18 Mayıs 2018, 18:13

Biga'da Filistin ve Kudüs'e Destek Protestosu

Biga

Biga'da Filistin'e destek platformu üyeleri İsrail'i protesto için gösteri düzenledi.

Biga'da Filistin'e destek platformu üyeleri İsrail'i protesto için gösteri düzenledi.

Biga İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Recep Başkaya, Hükümet Meydanı'ndaki protesto öncesi yaptığı açıklamada, Filistin davasının sadece Filistinlilerin değil dünyadaki tüm Müslümanların ortak davası olduğunu söyledi.

Kudüs'ün Müslümanların ilk kıblesi olduğunu ifade eden Başkaya, "Mescidi Aksa'yı barındıran Peygamberimizin miraca yükseldiği kutsal bir mekandır. İslamın üç kutsal beldesinden biridir. Bu kutsal şehir ABD'nin kirli tezgahı ve provokasyonu ile İsrail'in başkenti yapılmaya çalışılmaktadır.

ABD'nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararı tam bir zillettir. Müslümanların mahremine hayasızca el uzatmaktır. Yaklaşık 50 yıldır hürriyetlerini kısıtlayan İsrail'in zorbalıklarına direnen Filistinli kardeşlerimizin yaşadıkları acılar hepimizin ortak acısıdır. Ne yazık ki bugün Müslümanlar, Filistin'le birlikte Suriye'de, Irak'ta, Doğu Türkistan'da, Arakan'da ve daha bir çok bölgede zulme uğramaya devam ediyor. Zalimler kadın, çocuk, genç, yaşlı demeden Müslümanları katlediyor." dedi.

Her zaman insan hak ve hürriyetlerinden dem vuran kendilerini çağdaş olarak tanımlayan toplumların bu duruma seyirci kaldığını aktaran Recep Başkaya, şöyle devam etti:

"Kendileri için huzur isterken Müslüman topluluklarına kan, gözyaşı ve ölümü layık görenler, inşallah sonunda Allah'ın gazabına uğrayacaklardır. Kudüs ümmetin kalbidir. Çanakkale, Bağdat, Halep, Sana, Kabil, İslamabad, tüm İslam şehirleri bu bedenin uzuvlarıdır. Hiçbir güç Kutlu Nebi'nin Miraç'a yükseldiği Kudüs'ü Müslümanlardan koparamayacaktır."

Grup, protestonun ardından olaysız bir biçimde şekilde dağıldı. İsrail,Kudüs,Biga,Filistin
Kaynak: AA