Bilim Adamları Kumla Telefonların Pil Ömrünü 3'e Katlamayı Başardı!

Akıllı telefon ve tabletlerin pil ömrü 3 kat artsaydı nasıl olurdu?

13.07.2014 12:13 | Son Güncelleme: 13.07.2014 12:13Bilim Adamları Kumla Telefonların Pil Ömrünü 3'e Katlamayı Başardı!
Emre Çetinkaya - -

Günümüzde çok güçlü donanımlara sahip akıllı telefon ve tabletlerin en büyük problemi hiç şüphesiz çok düşük olan pil süreleri. Çünkü mobil cihaz kullanıcıları günlük hayat içerisinde devamlı olarak cihazlarının bataryalarını kontrol etmek zorundalar ve gerektiğinde hemen her yerde cihazlarını şarj edebilmeliler. Aksi taktirde ihtiyacınız olduğu bir anda cihazınızın şarjı bitebilir.


Bilim adamları ve araştırmacılar ise bu alanda devrim niteliği taşıyacak ve şarj sürelerini arttıracak buluşlar için aralıksız çalışıyorlar. Bu konuda belki gerçek anlamda devrim niteliğinde olmasa da Kaliforniya Üniversitesi'ndeki bilim adamları çok önemli bir gelişme kaydetmeyi başardılar.


Nature Scientific Reportdergisinde yayınlanan habere göre, bilim adamları günümüz standart Li-ion pillerinde kullanılan anot ucu grafit materyali yerine yüksek quartz bileşeni barındıran bir kumla geliştirince, pil ömrünü 3'e katlamayı başarmışlar. Bu olayda ise kumun içerisindeki 'quartz' bileşeninin önemli bir yere sahip olduğu söyleniyor.
Emre Çetinkaya - Teknokulis : http://www.teknokulis.com

Emre Çetinkaya, Teknoloji

Kaynak: Teknokulis

19.01.2020 07:40:35