Bilim Adamlarının Ayaş'ta Doğa Gezisi

Uluslararası Fuzuli Sempozyumu'na Katılan 50 Yabancı Bilim Adamı, Ankara'nın Ayaş İlçesindeki Tarihi ve Doğal Alanları Gezdi.

Bilim Adamlarının Ayaş'ta Doğa Gezisi
24.06.2009 01:42 | Son Güncelleme: 24.06.2009 01:42

Uluslararası Fuzuli Sempozyumu’na katılan 50 yabancı bilim adamı, Ankara’nın Ayaş ilçesindeki tarihi ve doğal alanları gezdi.

Çankaya Belediyesi ile Hüseyin Gazi Kültür ve Sanat Vakfı tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen Uluslararası Fuzuli Sempozyumu’na katılan farklı ülkelerden 50 yabancı bilim adamı Ayaş’a geldi.

Geziyi organize eden Hüseyin Gazi Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı ve Çankaya Belediyesi Meclis Üyesi Güla Öz, bu yıl sempozyumun beşincisini düzenlediklerini belirterek, sempozyuma, Irak, İran, Suriye, Filistin, Azerbaycan ve Nahçıvan’dan bilim adamlarının katıldığını kaydetti.

Sempozyumdan sonra bilim adamlarına Ayaş’ı gezdirmek istediklerini ifade eden Öz, "Sempozyuma katılan 50 yabancı bilim adamına tarihimizi ve çevremizi göstermek istedik. Bu vesileyle Ayaş’ı seçtik. Ayaş’ın tarihsel ve kültürel güzelliklerini misafirlerimize anlattık. Tarihi evlerin yanı sıra yaklaşmakta olan dut festivali öncesinde festival hakkında da kendilerini bilgilendirdik. Amacımız komşu ülkelerimiz ve kardeş Türk ülkelerinin bilimsel ve kültürel ilişkilerde kaynaşmalarını sağlamak" dedi.

İlçedeki tarihi yapıları gezen bilim adamları Ayaş’ın tarihle doğayı yaşatan güzel bir ilçe olduğu görüşünü dile getirdi.

Kaynak: DHA

Etiketler: , Haber
Haberler››Güncel››Bilim Adamlarının Ayaş'ta Doğa Gezisi - Haberler