Bilim insanları koronavirüs salgınını "yavaşlatan" asıl sebebin morötesi ışınlar olduğunu buldu

ABD'li bilim insanları, yaptığı araştırmada, morötesi ışınların koronavirüs vakalarındaki artış hızını kestiğini ortaya koydu. Araştırma sonuçları ayrıca havadaki nem oranının ve yağışların ise salgının yayılma hızına önemli bir etkisinin olmadığını gösterdi.

03.06.2020 08:59 | Son Güncelleme: 03.06.2020 21:28

Amerikalı araştırmacılar, hava sıcaklığı, yağışlar ve morötesi ışınlarının koronavirüs salgınının yayılmasını ne şekilde etkilediğini açıklığa kavuşturdu. Habere göre araştırmacılar, ocak sonu ile nisan sonu arasını kapsayan dönemde ABD'deki günlük yeni koronavirüs vakaları verilerini ve bu rakamların hava sıcaklığı, yağışlar ve morötesi ışınları ile olası bağını analiz etti.

Science Daily'nin aktardığına göre; yapılan çalışma, hava sıcaklığının artı 11 dereceye kadar yükselmesiyle koronavirüs yayılımının gerçekten de azaldığını, ancak 11 dereceden daha yüksek hava ısılarının virüsün bulaşmasının azalması ile alakalı olmadığını ortaya koydu.

HAVA SICAKLIĞI BELİRLEYİCİ UNSUR DEĞİL

Bununla birlikte sıcak havalarda hastalanma oranının soğuk hava koşullarına göre daha düşük olduğunu saptayan bilimciler, yeni vakalardaki en yüksek artışın eksi hava ısılarında gözlemlendiğine dikkat çekti ve hava ısısının, çok sıcaklarda da devam eden koronavirüs yayılımı açısından belirleyici faktör olmadığını vurguladı.

MORÖTESİ IŞINLAR SALGININ ARTIŞ HIZINI KESİYOR

Araştırmanın sonuçları, morötesi ışınlarının koronavirüs vakalarındaki artış hızını kestiğini ortaya koyarken, havadaki nem oranının ve yağışların ise epidemiyolojik duruma önemli etkisi olmadığını gösterdi.

Araştırma ekibinden Shiv T. Sehra, elde edilen verilere dayanarak enfeksiyonun yayılmasının yaz aylarında tamamen kesileceğinin beklenmemesi gerektiğini ifade etti. Sehra, yaptıkları araştırmanın hava ısısı, nem, yağış ve morötesi ışınlar gibi etkenlerin koronavirüs üzerindeki toplu etkisini araştıran ilk çalışma olduğunu vurguladı.

Bilim insanları koronavirüs salgınını ’yavaşlatan’ asıl sebebin morötesi ışınlar olduğunu buldu
Yorumlar (59)
GÜLO: Hiç bir şey yoktan var edeilemez. İnsanlıkta.
SALİH: Acaba sadece koronavirüsten ölen bir kişi bile var mı mor ötesi ışınıymış bizde yedik çok komik ya ALLAH aşkına bir bakın etrafınıza
CUMHUR: Covid sıcaktatda çoğalabiliyor yani 70 dereceye kadar yaşayabiliyor ölmüyor sadece ultraviyole ışınlar öldürebilir buda yazın bolbol var bu yaz bu virüs ölür fakat insan vücudunda yaşıyor yani belirti göstermeyen taşıyıcı insanlar var ve onlar yayıyor ilaç ve aşırıda yok bu virüsün kısacası hepimiz belayı bulduk kurtuluş yok kimsede herkez maske taksın ellerine dikkat etsin ve sosyal mesafe enaz 1.5 2 metre olsun öldüren hapşırandan hemen uzaklaştım bu hastalık kolay kolay bitecek gibi görünmüyor enaz 2 YIL
Haberler››Sağlık››Bilim insanları koronavirüs salgınını 'yavaşlatan' asıl sebebin morötesi ışınlar olduğunu buldu - Haberler