Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü yanıtladı: 1 Haziran sonrası salgın artar mı?

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, 1 Haziran'da başlayacak normalleşme sürecinin sadece bizde değil bütün dünyada başladığını ve halkın endişesinin doğru yöne yöneltilirse hastalığın yayılmasına engel olabileceğini anlattı.

30.05.2020 15:43 | Son Güncelleme: 30.05.2020 20:53

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, korona virüste 1 Haziran'dan sonraki normalleşme süresinde vatandaşların dikkat etmesi gereken maske, mesafe ve hijyen konularında uyarılarda bulundu.

SALGIN BAŞA DÖNER Mİ?

Kuralların 7'den 70'e herkesin yapabileceği kadar basit olduğunun altını çizen Özlü, "Normalleşme süresi 1 Haziran'dan sonra hız kazandı. Herkeste bir endişe var salgın başa döner mi? Vaka sayılarımız artar mı diye. Endişe duymakta haklısınız. Endişe bizi tedbir almaya yöneltir. Normalleşmeyi yapmak zorundayız ama bunu yaparken mutlaka kurallara uymamız lazım. Aslında kural dediğimiz şey çok basit. 7'den 70'e herkesin yapabileceği kadar basit. Maske, mesafe ve hijyen. Bunu herkes uygulamalı. Sadece benim uygulamam yeterli değil. Ben, sen, o. Biz, siz, onlar. Hepimiz birlikte bunları uygulamalıyız ki etkili olsun. Kendimiz uygulayacağız uygulamayan varsa nazikçe uyaracağız. Bunu uygulayan kişiler, müesseseler, kurumlar, işletmeler, mağazalar onları tercih edeceğiz. Uygulamayan, dikkate almayan, kurallara uymayan işletmelerden mal ve hizmet almamaya çalışacağız. Onları nazikçe uyaracağız. Bu işletmeler hakkında puanlamalar yapacağız ki bu şekilde toplumsal duyarlılık oluşsun. İyileşme sürecine hepimiz katkı sunalım" diye konuştu.

"BU VİRÜSLE BERABER YAŞAYACAĞIZ"

"Bu virüsle beraber yaşayacağız. Yoksa aylarca, yıllarca evde kalacak değiliz. Ama bunu yaparken virüse tekrar fırsat tanımayacağız" diyen Özlü, "Normalleşmek zorundayız. Virüsle beraber yaşamayı öğrenmek zorundayız. Bunu sadece biz değil bütün dünya yapmak zorunda. Zaten yapıyorlar. Bu normalleşme süreci sadece bizde değil bütün dünyada başladı. Çünkü bu virüs bizi bırakmıyor, bırakmayacak. Bu virüsle beraber yaşayacağız. Yoksa aylarca, yıllarca evde kalacak değiliz. Ama bunu yaparken virüse tekrar fırsat tanımayacağız. Salgını tekrar başlatmayacağız. Bu mümkün. Nasıl ki, ateşten yanarız diye ateşe kullanmayı bırakmıyoruz, sıcak bir şeyi tutarken nasıl kalın bir eldiven veya maşa kullanıyoruz. Aynı şekilde virüse rağmen maske, mesafe ve hijyen ile korunarak her işimizi yapabiliriz. Bu kurallara uymak koşulu ile her türlü normal hayatımıza dönebiliriz. Endişe duymakta haklısınız ama bu endişe bizi tedbir almaya götürüyorsa faydalı bir görev yerine getirecektir. Normale hepimiz alışacağız" ifadelerini kullandı.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü yanıtladı: 1 Haziran sonrası salgın artar mı?

Kaynak: İHA

Yorumlar (14)
MESUT: Bu kurulun cok bisey bildigini sanmiyorum. Kimler seciyo onuda bilmiyorum ama haziranda serbest dolasim nedir abi? Mart nisandan ne fark suan. Virus disarda, inlarlar azcik disiari cikinca vaka sayisi bini geciyo, evdeylen 900 lere dusuyo. 1 ay adam akilli her seyi durdurun, kalalim evlerde, elektrik su dogalgaz ucreti almayin, kiralari almayin, erzak yardimi yapin yeter. Parayada gerek yok. Zaten evden cikan olmayacak. her yeri sokaklari dezanfekte edin vaka sayisi sifirlansin, temmuzda acin neyi aciyosaniz artik.
SESSİZ: Kurul başkanı ne diyor doğru yönlendirirler küçük bir örnek vermek istiyorumsokaga çıkma kısıtlaması katında yani saat24 den sonra vatandaş abilerimiz ne yapıyor bide site denen gurup çakmak bitmiş yok canı kebab istemissss site sakinleri hiç birşey olmaz gibi çoluk çocuk site icindeler birde akşam vesabah otobüs seferleri nasıl olacak başkan her hetta ekstra otobüs mu verecekler bu İstanbul gibi metrepolerde sanayinin yoğun oldu ilçelerde ne olacak baskan
GERİ DÖN GERİ DÖN: İstanbul iki hafta içinde Avrupa da vaka rekorunu kırar.
0 4