Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık Açıklaması

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "İngiltere'de istifa eden üç muhalefet lideri, bizim üç muhalefet liderinin kimyasını bozdu.

11.05.2015 22:01Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık Açıklaması
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, " İngiltere'de istifa eden üç muhalefet lideri, bizim üç muhalefet liderinin kimyasını bozdu. 'İngiltere'de üçü de gitti, şimdi acaba 7 Haziran akşamı üçümüzü de götürür mü' endişeleri var" dedi.

Işık, TVNET'te katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

İngiltere'deki seçimlerin ardından üç muhalefet liderinin istifasının sorulması üzerine Işık, espri ile Türkiye'deki muhalefet liderlerinin kaybedince önce "dut yemiş bülbüle" döndüğünü, sonra da "yenildik ama ezilmedik" dediklerini söyledi.

Söz konusu üç muhalefet liderinin, Türkiye'deki bazı muhalefet partilerinin liderlerinin kimyasını bozduğunu savunan Işık, şunları kaydetti:

"(İngiltere'de üçü de gitti, şimdi acaba 7 Haziran akşamı üçümüzü de götürür mü) endişeleri var. Kesinlikle Türkiye'de siyasi aktör üretmekte sorunumuz var. Bunun kaynaklarından biri koltuğa oturanın kalkmaması. Bakın AK Parti'nin üç dönem kuralı örnek kuraldır, 70 arkadaşımız listelerde yok. AK Parti'nin yenilenmesi için alan açtılar, bizim sürekli yenilenen siyasi aktörlerimiz var.

İlçe başkanlığında bile üç dönem kuralı var bizde. Bunu milletvekili ve belediye başkanlığında da uyguluyoruz. Keşke gelenek haline gelebilse bu. CHP'nin ön seçiminden çok daha demokratiktir ama çok ümitli değilim İngiltere'dekine benzer yaklaşımdan. Beklentimiz başarısız olanın gitmesidir."

Muhalefet partilerinin seçim vaatlerini de değerlendiren Işık, "Kaf dağının ardını vadediyorlar" dedi. Bakan Işık, vatandaşın ayağı yere basmayan vaatlere prim vermediğini ifade etti.

Muhalefet liderlerinin iktidar olmak değil, kendi konumlarını koruma peşinde olduklarını dile getiren Işık, şöyle konuştu:

"Bu vaatler Cem Uzan'ın 2002 vaatleridir. Onun hedefi barajı aşmaktı ama aşamadı. CHP'nin baraj derdi olmadığına göre 'niye yapıyor' diye düşündüğümüzde, bir önceki seçimdeki oylarını alamama kaygısı taşıdıklarını görüyoruz. Önceki oylarının altında kalmayarak koltuklarını koruma gayretleri var. Ayağı yere basmayan, ülkeyi IMF'ye mahkum edecek vaatleri var. Vatandaş iki şeye inanmıyor, bunların iktidar olacağına ve bu vaatlerin, ayağı yere basan vaatler olduğuna inanmıyor, prim vermiyorlar. İnansa vatandaşlarımız, anketler Haydar Baş'ı zıplatır. Vatandaşın bunlara inancı yok. Noterden değil, nereden kağıt getirirsen getir uygulanabilir vaatler olmadığını biliyorlar. Bunların seçmende karşılığı yok. CHP seçmeni bile 'AK Parti iktidarı devam eder' diyor. Bir parti lideri için de en büyük zül budur. Kendi seçmeninizi bile iktidar olacağınıza inandıramamışsınız."

Fikri Işık, İngiltere, Ak Parti, Türkiye, Ekonomi

Kaynak: AA

20.10.2019 20:30:43