Bilman: 'Akdamar'a Haç Konusunu İnceliyoruz'

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Yarın Açılacak Akdamar'a Haç Takılması Konusunda Gelen Bir Talep Üzerine Kültür Bakanlığı'nın Görüşlerini Sorduğunu, Bu Konudaki İncelemelerinin Sürdüğünü Söyledi.

28.03.2007 14:12 | Son Güncelleme: 28.03.2007 14:12Bilman: 'Akdamar'a Haç Konusunu İnceliyoruz'
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Bilman, yarın açılacak Akdamar Kilisesi'ne haç takılması konusunda gelen bir talep üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın görüşlerini sorduğunu, bu konudaki incelemelerinin sürdüğünü söyledi.

Bilman, haftalık basın toplantısında sorulan bir soru üzerine, Akdamar Kilisesi'nin açılış töreniyle ilgili hazırlıkların Valilik ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütüldüğünü hatırlattı. Bilman, "Bendeki bilgilere göre Ermenistan'dan Kültür Bakanı yardımcısı başkanlığında bir heyet, Gürcistan'dan bir yetkili geliyor. Ayrıca bunun dışında Ermeni din adamları ve diyaspora temsilcilerine de davetler yapılmıştı. Lübnan'dan, Amerika'dan, Almanya'dan, Slovakya'dan bunun gibi birçok yerden Ermeni din adamları ve diyaspora temsilcilerinin katılacağını biliyorum" dedi.

Bilman, Fransa'dan ve Avustralya'dan ayrıca gelecekler olacağını vurguladı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü bu törene yurt içinden ve yurt dışından çeşitli düşünce kuruluşlarından, kamuoylarını etkileyebilecek şahsiyetlerin davet edildiğini, bunların da geleceğini söyledi. Bilman, Türkiye'yi temsilen de iki bakanın da açılıya katılmasının öngörüldüğünü vurguladı.

Türkiye Ermeni Patriği'nin, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na, Akdamar Kilisesi'ne b.ir haç takılması için bir girişimi olduğunu kaydeden Bilmen, "Bildiğimiz kadarıyla bu direk bu törenle ilgili bir girişim değil genel bir talep. Mümkünse bir haç takılmasını arzu ediyorlar" diyerek Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın da ilgili kuruluşların yanında Dışişleri Bakanlığı'ndan görüş istediğini belirtti.

Bilman, görüş talebi geleli henüz 1-2 gün olduğunu belirterek, "Bakanlığımız bu konu üzerinde çalışıyor, görüş oluşturma çalışmalara devam ediyor. Bildiğiniz gibi tarihi nitelikleri olan eserlerin restorasyonu uzun vadeli bir iştir bir süreç gerektirir. Tabiatıyla etraflıca değerlendirilecek Kültür ve Turizm Bakanlığı'na görüş iletilecek" dedi.

Bilman, bir süre önce yaşamını yitiren Ermenistan Başbakanı için de Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın birer taziye mesajı gönderdiğini belirtti.(ANKA)


Kaynak: ANKA

25.01.2020 15:04:47