Bingöl ve Malatya Depremlerinde İyileştirme Çalışmaları

Bingöl'de 5,3, Malatya'da ise 5 büyüklüğünde meydana gelen depremler ve artçılar sonrası Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonundaki iyileştirme çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Bingöl ve Malatya Depremlerinde İyileştirme Çalışmaları
10.12.2015 12:52 | Son Güncelleme: 10.12.2015 12:52
Bingöl'de 5,3, Malatya'da ise 5 büyüklüğünde meydana gelen depremler ve artçılar sonrası Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonundaki iyileştirme çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

AFAD'tan yapılan yazılı açıklamada, iki ilde de ön hasar tespit çalışmalarının yapıldığı, afetzedelerin barınması için konteyner ve çadırların ilgili yerlere ulaştırıldığı, ayrıca Bingöl'e acil yardım ödeneği gönderildiği kaydedildi.

Bingöl ve Malatya'da birkaç gün arayla meydana gelen depremler ve artçılar sonrası AFAD'ın, Türkiye Afet Müdahale Planı'nı da devreye aldığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:  

"Bingöl depremi ile birlikte Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamındaki Yerel Düzey Hasar Tespit Hizmet Grubu harekete geçti. AFAD, ön hasar tespiti için Bingöl'de 38 teknik personel ve 8 araç görevlendirdi. Kiğı'da afetzedelerin barınması için 30 konteyner ve 3 çadır kuruldu. Kurulumu yapılanların dışında 42 konteyner köylerdeki afetzedelere bugün ulaştırılmak üzere Kiğı merkezinde bulunuyor. Ek 30 konteyner daha, Kiğı'daki köylere sevk edilmek üzere AFAD Elazığ Lojistik Merkezi'nden araçlara yükleniyor. Toplamda 102 konteyner Kiğı ve köylerdeki afetzedelere ulaştırılmış olacak. Bölgede iaşe ihtiyacı bulunmamasına rağmen, önlem olarak, 20 kolilik gıda Kiğı'nın köylerine dağıtıldı. Bölgedeki acil ihtiyaçların karşılanması için ise ilk aşamada 200 bin TL acil yardım ödeneği Bingöl Valiliği'nin kullanımı için tahsis ediliyor."

Malatya depremi iyileştirme çalışmaları

Malatya Hekimhan'da meydana gelen depremler sonrasındaki ilk 24 saatte bölgeye 100 adet 16 metre karelik AFAD Aile Tipi Çadır gönderildiği, tüm çadırların kurulumu ve afetzedelere tesliminin tamamlandığı kaydedildi.

Ayrıca, afetzedelerin barınması için 50 konteynerin Hekimhan'a sevk edilme işlemi devam ettiği ifade edildi.

Kaynak: AA