BBC

Bir grup LGBT içerik üreticisi, ayrımcılık iddiasıyla YouTube ve Google'a dava açıyor

Aralarında oyuncu ve şarkıcının da olduğu video içerikler üreten bir grup LGBT birey, hem YouTube'a hem de sahibi Google'a videolara verilen reklamların engellendiği için ayrımcılık iddiasıyla dava açıyor.

16.08.2019 10:05
Bir grup LGBT içerik üreticisi, ayrımcılık iddiasıyla YouTube ve Google'a dava açıyor

Video içerikler üreten bir grup LGBT birey, YouTube'un LGBT bireylerle ilgili videolara verilen reklamları engellediği ve bu videoların platformda bulunabilirliği ile erişimini kısıtladığını iddia etti. Grup, YouTube'un "eşcinsel" ya da "lezbiyen" gibi "tetikleyici kelimeler" içeren videolarındaki reklamları kaldırdığını, LGBT temalı videoları sık sık "hassas" içerik olarak etiketlediğini ve bu videoları arama sonuçlarında göstermediğini öne sürdü.

ARALARINDA ŞARKICI VE OYUNCU DA BULUNUYOR

YouTube hakkında dava açmaya hazırlananlar arasında 850 bin takipçisi olan bir kanal yöneten şarkıcı Bria Kam ve oyuncu Chrissy Chambers, cinsel eğitim videoları hazırlayan Amp Somers, trans bir erkek olarak yaşamını videolarla anlatan Chase Ross ve LGBT alanında eğitici videolar yayınlayan Lindsay Amer bulunuyor.

YOUTUBE İDDİALARI REDDETTİ

YouTube ise iddiaları reddederek videoların reklam geliri elde edip edememesinde veya arama sonuçlarında görünüp görünmemesinde cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği gibi unsurların etkili olmadığını söylüyor. YouTube Sözcüsü Alex Joseph, "Politikalarımızda cinsel yönelim ya da cinsiyet kimliği gibi kavramlar yer almıyor ve sistemlerimiz de videoları bu unsurlara veya 'eşcinsel' ya da 'trans' gibi terimleri içermesine göre kısıtlıyor değil" dedi.

Joseph, ayrıca nefret suçunun önlenmesi konusunda çok ciddi yaklaşımları olduğunu ve bu konudaki kuralları ihlal eden içerikleri hızlı bir şekilde çıkardıklarını söyledi.

Chase Ross
Bria Kam
Chrissy Chambers
Lindsay Amer
Amp Somers

Bir grup LGBT içerik üreticisi, ayrımcılık iddiasıyla YouTube ve Google'a dava açıyor

Google, LGBT, Magazin, Güncel
BBC


YORUMLAR (5)
ASABİ: Google ve Youtube her zaman 1 numara. Her şeyin en iyisine ve doğrusuna karar verdikleri ortada.
HESABÎ: Evet her zaman 1 numara. . . . inan kafandaki saclarinin kac tane oldugunu dahi biliyorlar, devam et.
CEM: İyi yapıyorlar bu içerikler ahlak dışıdır ne düşündüğünüz önemli değil ama bu bir reklam malzemesi yapılacak bir malzeme de değildir.
S: içerik üretmenize izin verdiğine dua edin iğrenc varlıklar
HASAN: Eşcinsellik kadar iğrenç bir şey olabilirmi