Haber, Son Dakika, Haberler

Bir Hüsn-i Hat Sergisi: Ulucami

Yıldırım Bayezid tarafından yaptırılıp 1400 yılında ibatede açılan Bursa Ulucami, devasa büyüklüğünün yanı sıra içerisindeki yüzlerce tablo ile bir Hüsn-i Hat Sergisi'ni andırıyor.

23.01.2012 11:39 | Son Güncelleme: 23.01.2012 11:39
Bir Hüsn-i Hat Sergisi: Ulucami
Yıldırım Bayezid tarafından yaptırılıp 1400 yılında ibatede açılan Bursa Ulucami, devasa büyüklüğünün yanı sıra içerisindeki yüzlerce tablo ile bir Hüsn-i Hat Sergisi'ni andırıyor. Tarihi camideki hat yazıları, geçtiğimiz yıl yürütülen restorasyonun ardından yeniden fotoğraflanarak kitaplaştırıldı.

1950 yılında 105 adet levha olduğu belirtilen camide, levhaların bir çoğunun İstanbul 'da müzeye götürüldüğü, camide 40'a yakın levhanın kaldığı belirtiliyor. Caminin tamamına hakim olan devasa boyuttaki hat yazıları, yerli ve yabancı binlerce turisti Bursa'ya çekiyor.

Tarihçi-yazar Zafer İhtiyar tarafından 2005 yılında bastırılan "Bir Hüsn-i Hat Sergisi Bursa Ulucami" kitabı, yenilenen resimleri ve küçültülen boyutuyla Kaynak Yayınları tarafından okurlara sunuldu. Kitap, Ulucami'deki bütün hüsn-i hat eserlerini kapsıyor. Restorasyonun ardından tek tek fotoğraflanan hat yazıları, kitapta yeni bilgilerle birikte yer alıyor.

İki bölümden oluşan kitabın ilk kısmında, cami ile ilgili kısa bir tarihçe ve uğradığı tahribatlar hakkında bilgi veriliyor. İkinci bölümde ise Ulucami'de bulunan bütün yazı ve levhaların tanıtımı yapılıyor. Yazı ve levhaların okunuşları yanında manaları da yer alıyor. Kitap sayesinde Ulucami'yi gezenler, hat yazılarını okuyup, manalarını rahat rahat öğrenebiliyor.

Tarihçi –Yazar Zafer İhtiyar, kitap hakkında şu bilgileri verdi. "İçerik aynı olmakla birlikte, daha küçük, taşınması kolay hale getirildi. Fotoğraflar ise restorasyondan sonrasına ait olması sebebiyle Ulucami'nin son halini gösteriyor. Kitabımız, Ulucami konusunda tek kaynak eser olma özelliğini sürdürüyor. Caminin tarihçesi, mimari özellikleri ve en önemli özelliği olan hat sanatları yönü bu kitapta işlenmiştir. Hat yazılarının ayet mi hadis mi olduğu, kim tarafından hangi hüsn-i hat ile ne zaman yazıldığı anlatılıyor."

Camiyi belli bir gezi güzergahı ile tanıttığını ifade eden İhtiyar, kitabın Ulucami'yi maddi ve manevi güzellikleriyle tanıtan başucu bir eser olduğunu dile getirdi.

Kaynak: CHA

Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş!
Twitter'da Paylaş!
Whatsapp'da Paylaş!
Haberler ›› kultur-sanat ››Bir Hüsn-i Hat Sergisi: Ulucami - Haberler