Bir Pozisyon, Bin Yorum

Süper Final'de dün oynan olaylı Beşiktaş-Galatasaray maçının yankıları sürüyor.

17.04.2012 09:25 Bir Pozisyon, Bin Yorum
Süper Final'de cumartesi günü yağmur nedeniyle oynanamayan Beşiktaş- Galatasaray maçı pazartesi gününe ertelenerek ilk olay burada patladı. Pazartesi günü geldiğinde ise iki takım sahaya kazanmak adına çıktı. Ancak İnönü Stadı'nda Hüseyin Göçek'in performansı siyah-beyazlı taraftarların tepkisini toplayınca, Galatasaray'ın 2-0'lık galibiyetinden çok yaşaanan olaylar konuşulmaya başlandı. Maçın son bölümünde sahaya giren taraftarların hedefinde Hüseyin Göçek vardı.

Peki olayların başlamasına neden olan ilk gole spor yazarları ne dedi? Felipe Melo'nun attığı golde ofsayt var mıydı, yok muydu? İşte spor yazarlarının görüşleri...

AHMET ÇAKAR/ SABAH: "İLK GOL AÇIK OFSAYT"

Hep söyledik; play-off'ların hakem hatasına tahammülü yok. Dün gece çok önemli bir hakem hatası vardı. Beşiktaş'ın yediği ilk gol kesinlikle, çok açık bir ofsayt. Riera ortaladıktan sonra Elmander kafayı vurduğu anda Melo ofsayttaydı. Top kaleci Rüştü'den döndü ve Melo tamamlayıp gol yaptı. Bu tür maçlarda ne hakem ne de yardımcı hakemler ciddi hatalar yapmamalı çünkü telafisi imkansız.

ERMAN TOROĞLU/ HÜRRİYET: "HÜSEYİN GÖÇEK BİR ŞEY YAPAMAZ"
G.Saray gergin başladı. Daha rahat futbol oynaması gerekirdi. Orta alanda topu daha iyi kullanan futbolcuları vardı ama ilk 10 dakika hariç sahayı ve oyunu Beşiktaş'a bıraktılar. Ama Beşiktaş da rakibine bir türlü net baskı kuramadı. Sebebi; Querasma'nın oynadığı sürece takımını 10 kişi bırakmasıdır. Böyle futbolcular, bu tip maçlarda oynamayacaklar da ne zaman oynayacaklar? G.Saray bu maçı kazandıysa, sahada Beşiktaş'a göre daha iyi yardımlaştıkları için. Sahadaki futbolcular, tribündeki seyirciden daha sakindiler. Galatasaray'ın attığı ilk gol net ofsayt. Bu pozisyonda Hüseyin Göçek bir şey yapamaz. Yardımcıya uyması çok doğal.

SELÇUK DERELİ/ MİLLİYET: "HÜSEYİN GÖÇTÜ"
Sarı-kırmızılı takımın bulmuş olduğu ilk golde yardımcı hakem Baki Tuncay Akkın, Melo'nun çok açık ofsayt olan pozisyonunda bayrağı kaldırmayarak maçın sonucunu etkileyen çok büyük bir hata yaptı. Bu ofsayt golden sonra bir de Hüseyin Göçek'in oyunun kontrolünü kaybetmesi maçı iyice gerdi. Bir hakem kötü bir maç yönetebilir, yanlış penaltı verebilir ya da ters fauller çalabilir. Ancak bir hakem otoritesini kaybedip maçı elinden kaçırırsa işte o zaman onun hakemliği tartışılır. Tıpkı dün gece Göçek'in düştüğü durum gibi... Göçek, Quaresma'yı Selçuk'a atmış olduğu tekmeden dolayı ihraç edemedi.

GÜNTEKİN ONAY/ VATAN: "SÜPER FİNAL'E HİÇ YAKIŞMADI"
Süper Final diyoruz.. Heyecanla bekliyoruz ancak Baki Tuncay Akkın gibi yıllardır bayrak sallayan bir yardımcı hakem böylesine bir derbide kolay süzebileceği bir pozisyonda ofsayt golü es geçiyor. Hem skora hem de oyuna doğrudan etki ediyor.

FATİH ALTAYLI/ HABERTÜRK: "GÖÇEK TAVIR DEĞİŞTİRDİ"
Beşiktaş nedendir bilinmez yüksek bir gerilim içindeydi. Tabii bu gerilimde hakem Hüseyin Göçek'in hiçbir standardı olmayan hakemlik anlayışıydı. İlk başlarda Beşiktaş faullerine oldukça toleranslı, Galatasaray'a karşı ise oldukça sert olan hakem Göçek, daha sonra tavır değiştirerek Beşiktaş'a gösterdiği hoşgörüyü ortadan kaldırdı ve hatta tam aksi bir tavır içine girdi. Bu da Beşiktaşlı oyuncuların sinirlerini epeyce gerdi.

ŞANSAL BÜYÜKA/ AKŞAM: "İLK GOLDE 'KILPAYI' OFSAYT VAR"
İlk gol derseniz 'kılpayı' bir durum var... Sanki ofsayt gibi... Ama 'kılpayı' bir durum... Ancak bir yardımcı için çok kolay bir pozisyon olmadığını da söylemek lazım... Sonuç; G.Saray dev bir adım attı... Artık bu zirve G.Saray ile F.Bahçe'ye kaldı... Ancak bu galibiyetle G.Saray'ın Süper Final'de dev bir adım attığını ve büyük avantajına daha fazla avantaj kattığını söylemeliyiz...

LEVENT TÜZMEN/ SABAH: "GALATASARAY MAÇI 1-0 ALSAYDI..."
Galatasaray, psikolojik yönü ağır basan ve tribün gerilimi aşırı yüksek maçı çok iyi oynamasa da kazandı. Eğer Aydın o müthiş golü atmasaydı ve Galatasaray maçı 1-0 alsaydı müthiş tartışmalar yaşanırdı. Çünkü Melo'nun attığı gol öncesi pozisyonu ince ofsayttı. Beşiktaş taraftarının bu pozisyonu büyütmesi, hatta maçın sonlarında sahaya girecek kadar öfkelenmesi tamamen takımlarının kendilerine güven vermemesinin bir isyanıydı.

SERGEN YALÇIN/ HABERTÜRK: "YARDIMCI HAKEM OFSAYTI KAÇIRDI"
Yardımcı hakemin kaçırdığı ofsayt pozisyonu, Galatasaray'ın öne geçmesini sağladı. Gol sonrası da Beşiktaş moral motivasyonu kaybetti. İlk 15-20 dakikalık bölümde Beşiktaş iyiydi. Ancak sonrası da ilk yarı bitene denk kontrol G.Saray'daydı.

REHA MUHTAR/ VATAN: "G.SARAY'IN İLK GOLÜ YÜZDE YÜZ OFSAYT"
Hüseyin Göçek ve yardımcı hakem Baki Tuncay Akkın'ın bariz ofsayt golü geçerli saymasıyla arıza felakete dönüştü. G.Saray'ın ilk golü yüzde yüz ofsayt. Bunu herkes görüyor. Ancak bu Beşiktaş-G.Saray maçlarındaki ne ilk yanlış karar ne de son olacak. Beşiktaş'ın mağlubiyetinin birinci nedeni maalesef göz göre göre hakemin verdiği ofsayt gol değil. Ofsayt gol olmasaydı da G.Saray bu maçı rahat şekilde kazanacaktı. Çünkü Beşiktaş'ın dizilişi yanlış.

BİLAL MEŞE/ MİLLİYET: "TRİBÜNLERDEN BİZLER GÖRÜYORUZ..."
Melo'nun attığı gol.... Elmander topa yükseliyor, kafayla indirdiği anda Melo'nun ofsaytta olduğu taaa tribünden bizler görüyoruz, ne yazıktır ki, Baki Tuncay Akkın göremiyor, golü veriyor, orta hakem de buna uyuyor. Yazıktır, günahtır, bir takımın emeğiyle oynamaya hiçbir hakemin hakkı yoktur.
Hadi yardımcı hakemi geçtik, peki Hüseyin Göçek'e ne demeli? Çaldığı her düdük, çıkardığı her kart, bize göre misler gibi 'eyyam' kokuyordu. Maça bir türlü ağırlığını koyamadı, bu performansıyla bir daha maç alır mı, almaz mı, doğrusu soru işareti. Göçek, siyah beyazlı futbolcuları çıldırtmak için elinden geleni yaptı!

ALİ ECE/ AKŞAM: "HÜSEYİN GÖÇEK DIŞINDA HER HAKEMİN..."
G.Saray'ı öne geçiren gol, Hüseyin Göçek dışında her hakemin görebileceği türden bir ofsayttı. Beşiktaş adına işin daha kötüsü ise sadece Ernst'in bu 'süper ofsaytı' fark edip tek başına itiraz etmesiydi. Yani Beşiktaş savunması o pozisyonda ofsayt olduğunu bile fark edemeyecek kadar kademe bilincinden uzaktı. O anda Hababam Sınıfı bile Maldini-Baresi'li Milan savunması kadar iyi kalır. Bu negatif şartlara rağmen Beşiktaş yine de gol pozisyonları buldu. Nasıl Hüseyin Göçek'in kendisi bizzat ofsayt ise maalesef Holosko da baştan yanlış tercihti.

ATİLLA GÖKÇE/ MİLLİYET: "OFSAYTI GÖRMEDİ"
Hüseyin Göçek de bu maçın tartışmalı kahramanı... Galatasaray'ın Melo ile attığı birinci golde ofsaytı göremedi. Faullerde ve kartlarda pusulayı şaşırdı. Daha da önemlisi, Galatasaray'ın Keita'dan sonraki yeni provokatörü Eboue'ye aşırı müsamaha gösterdi. Tepkisiz ve duyarsız kaldı.
Kaynak: Sporx.com
Hüseyin Göçek, Felipe Melo, Galatasaray, Beşiktaş, Spor

YORUMLAR