Bir Yıldız Daha Kaydı

Urfalı Şair ve Bestekar Abdulkadir Algın, dün Ankara'da yaşamını yitirdi.

Bir Yıldız Daha Kaydı
08.05.2015 11:54 | Son Güncelleme: 08.05.2015 11:54

Urfa'nın sanat elçilerinden Abdulkadir Algın, Ankara'da hayata gözlerini yumdu.

Müzikle ilgilenmeye 7 yaşlarından itibaren taş plakları dinleyerek başlayan Algın'ın şiirin birçok türlerinde de önemli eserleri bulunuyor.

Son şiirlerini şarkı ve türkü formatında değerlendiren Algın, Urfa'da iken müzisyen ve öğretmen arkadaşları; Şeref Ulusoy, Yaşar Özden, Ömer Karaoğlan ve Emin Ergin'in ile musiki grup çalışmaları yapmıştı.

Çalışmış olduğu okullar da birçok konserler organize eden Algın, Urfa ve Malatya'da il ve iller bazında yapılan halk türküleri yarışmalarında jüri üyesi olarak görevlendirilmişti.

20 civarında derlemesi ve 70'in üzerinde söz ve müziği kendisine ait olan halk türküleri formunda eserleri bulunan Algın'ın ayrıca birçok eseri dizi ve sinema filmlerinde kullanılmıştı.

69 yaşında hayata gözlerini yuman Algın'ın türkülerini Selahattin Alpay, İzzet Altınmeşe, Mahsun Kırmızıgül, Burhan Çaçan, Mahmut Tuncer, Hülya Süer, Belkıs Akkale, Canan Başkaya, Küçük Ceylan, İsmail Badıllı, Enver Marallı, Mustafa Zeyrek, Halil Altınses, Halil Kendirli, Ali Avaz, Neşe Nur Aktaş, Kahtalı Mıçi ve Onur Akın gibi türkücüler seslendirmişti.
(Kaynak: Gazeteipekyol)

Kaynak: Temsilci

Haberler››Güncel››Bir Yıldız Daha Kaydı - Haberler