Birecik'te Zeytin Ağaçları Zamanından Önce Ürün Verdi

Şanlıurfa'nın Birecik ilçesi Şehir Bağlarında zeytin ağaçları mevsiminden önce olgunlaşarak toplanma durumuna geldi.

Birecik'te Zeytin Ağaçları Zamanından Önce Ürün Verdi
17.06.2011 11:20 | Son Güncelleme: 17.06.2011 11:20
Şanlıurfa'nın Birecik ilçesi Şehir Bağlarında zeytin ağaçları mevsiminden önce olgunlaşarak toplanma durumuna geldi. Botanik fidancılık işi ile uğraşan ve aynı zamanda arzuhalcilik yapan Derbo Sağır isimli üretici, bahçesinde bu mevsimde zeytin ağaçlarının dolu olduğunu görünce çok şaşırdığını söyledi.

Derbo Sağır, "Bahçemdeki 5 adet ağacın toplanma durumuna geldiğini ve ağaçlarda yeşil kırmızı ve siyah zeytinleri görünce herkesten önce bahçe sahibi olarak ben de çok şaşırdım. Ağaçların bu mevsimde böyle olmasında ekolojik dengenin bozulmasının etkili olduğunu düşünüyorum. " dedi. Sağır, bazı meraklı insanların bu mevsimde zeytin ağaçlarının dolu olduğunu duyunca, zeytin ağaçlarını görmeye geldiklerini ve hayretler içerisinde kaldıklarını belirtti.

İlçe Tarım Vekil Müdürü Remzi Güneş ise zeytin ağaçlarının dolu olmasının kendilerini de şaşırttığını belirtti. Ağaçların toplanacak durumda olduğunu gören Güneş, bölgede ilk defa böyle bir durumla karşılaşıldığını kaydetti. Ziraat Mühendisi Ömer Laçin, kışın ılıman geçmesi, yani istenilen düzeyde soğuk olmamasının, zeytin ağaçlarının mevsim şaşırması olayına sebep olduğunu belirtti. Laçin, "18 yıllık meslek hayatımda ilk defa böyle bir şey ile karşılaşıyorum ve bu nedenle herkes gibi ben de şaşırdım. Ağaçların bu mevsimde zeytin vermeleri ve toplanma durumuna gelmelerinde ozon tabakasının etkisi yanında, hava şartlarındaki farklılıklardan da kaynaklandığını düşünüyorum. " değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: CHA