17 Nisan 2018, 17:58

Bitlisli Kadınlar El Ürünlerini Satabilecek

Bitlisli Kadınlar El Ürünlerini Satabilecek

Bitlis Belediyesi, kadınların el emeği ve göz nuru ile yaptıkları ürünlerinin satılması için Kadın Yaşam ve El Sanatları Evi açtı.

Bitlis Belediyesi, kadınların el emeği ve göz nuru ile yaptıkları ürünlerinin satılması için Kadın Yaşam ve El Sanatları Evi açtı.

Bitlisli kadınların, yaptıkları el ürünlerini pazara sunabilmeleri sağlamak amacıyla belediye tarafından Kadın Yaşam ve El Sanatları Evi oluşturdu.

Kent merkezinde onarımdan geçirilen eski sağlık ocağı binası, alt katı market, üst katı ise kadınların vakit geçirebileceği ve yaptıkları el ürünlerini satışa sunabilecekleri merkeze dönüştürüldü.

Bitlis Valisi ve Belediye Başkanvekili İsmail Ustaoğlu, merkezin açılışında yaptığı konuşmada, belediye başkanlığı görevine ilk başladığında iletilen taleplerden birinin, kadınlar için kent merkezinde bir yer açılmasını istediklerini belirtti.

Kadınların el emeği ve göz nuru ile yaptıkları ürünleri değerlendirmede sıkıntı yaşadığını anlatan Ustaoğlu, şöyle konuştu:

"ADEM ve Kadın Yaşam Merkezi'nde kadınlara yönelik çalışmalar var. Burada kadınlarımızın yaptıkları el ürünlerinin toplu olarak sergilendiği ve satışı sunulduğu bir mekan yoktu. Bu binanın alt katı el emeği göz nuru ile yapılan ürünlerin satış mekanı olarak kullanılacak. Yine kadınların kent merkezinde günlük vakit geçireceği bir mekan yoktu. Bu büyük bir sıkıntıydı. Bunun için iki katlı yer açtık. En önemlisi burayı aile bütçesine katsı olsun diye yapılan el sanatları ve ürünlerinin de satışının yapılacağı bir mekana dönüştürdük. Bu çalışmayla özellikle ciddi bir boşluğu da giderdiğimizi düşünüyoruz. Bol kazançlar diliyoruz. Burayı dışarıdan gelen misafirlerin gezeceği ve el sanatlarını toplu olarak göreceği bir mekan haline getirdik."

Ustaoğlu, konuşmasının ardından açılışını yaptığı merkezde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

Açılışa, Vali Ustaoğlu'nun eşi Şenay Ustaoğlu, Vali Yardımcısı Tekin Erdemir ile kurum amirleri, kadınlar ve vatandaşlar katıldı. Bitlis
Kaynak: AA