"Blaır, AB Başkanlığı İçin İyi Bir Aday"

İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Birlikle İlgili Üzerinde Fikir Birliğine Varılan Yeni Anlaşmanın Ardından Eski Başbakan Tony Blair'in, Yeni "AB Başkanlığı" İçin İyi Bir Aday Olacağını Söyledi.

19.10.2007 17:05 | Son Güncelleme: 19.10.2007 17:05
İngiltere Başbakanı Gordon Brown, birlikle ilgili üzerinde fikir birliğine varılan yeni anlaşmanın ardından eski Başbakan Tony Blair'in, yeni "AB başkanlığı" için iyi bir aday olacağını söyledi.

Brown, AB liderler zirvesinin sürdüğü Lizbon'da yaptığı açıklamada, adaylık hakkında konuşmanın erken olmasına rağmen Blair'in, ilk AB başkanı olmak için "çok iyi bir aday" olduğunu kaydetti.

Gordon Brown, ayrıca AB dönem başkanı Portekiz'in Avrupa Birliği'nin yeni öncelikleriyle ilgili bir deklarasyon konusunu değerlendirdiğini, bununla ilgili fikir teatisinde bulunacağını söyledi.

AB liderlerinin kabul ettiği ve Aralık ayında imzalanması, 2009'da yürürlüğe girmesi öngörülen yeni reform anlaşmasına göre, Avrupa Konseyi başkanlığı güçlendirilecek. AB liderleri, mevcut rotasyona tabi başkanlık sisteminin güçlendirilmesiyle Konsey başkanını 2,5 yıllığına seçecekler.


Kaynak: AA

11.12.2019 05:55:01