Bmmyk Sözcüsü Çorabatır: "İlk Olarak Faciaları Minimize Edecek Önlemler Alınmalı"

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Sözcüsü Metin Çorabatır, Ege'deki Yasa Dışı Göçmen Trajedisini Değerlendirirken İlk Defa Bu Bölgede O Kadar Büyük Bir Facia Olduğuna Dikkat Çekerek, "Bu Olayın Tabii Hazır Reçeteleri Yok. Tüm Dünyanın Sorunu, Sadece Türkiye ve Yunanistan Arasında Yaşanan Bir Sorun Değil" Dedi.

11.12.2007 13:26 | Son Güncelleme: 11.12.2007 13:26Bmmyk Sözcüsü Çorabatır:
BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Sözcüsü Metin Çorabatır, Ege'de 70'den fazla yasa dışı göçmen ölümü ile sonuçlanan olayla ilgili olarak "ilk defa bu bölgede o kadar büyük bir facia olduğuna" dikkat çekti ve "Bu olayın tabii hazır reçeteleri yok. Tüm dünyanın sorunu, sadece Türkiye ve Yunanistan arasında yaşanan bir sorun değil" dedi. Çorabatır "Yapılması gereken ilk şey, faciaları minimize edecek yollara başvurmaktır" şeklinde konuştu.

Metin Çorabatır, Ege'deki trajedi ile ilgili olarak ANKA'ya yaptığı açıklamada ilk defa bölgede bu kadar büyük bir facia olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

"Bizi çok üzdü. Tesadüf olarak İnsan Hakları Günü'ne denk düştü. Bizim de Türkiye'deki mülteci çocuklarla, onlara nefes aldırıcı bir etkinliğimiz vardı, onu gölgeledi" dedi.

Yasa dışı göç sorunu konusunda önlemlerin alınması ve işbirliği önemine dikkat çeken Çorabatır, bu sorunun kısa vadede hafifletilmesi için adımların atılması gereğinin altını çizdi. Çorabatır şunları söyledi:

"Bu olayın tabii hazır reçeteleri yok. Tüm dünyanın sorunu, sadece Türkiye ve Yunanistan arasında yaşanan bir sorun değil ama belli tedbirler, uluslararası işbirliği çerçevesinde, denetimler, birlikte hareket ederek, komşu ülkeleri arasında araştırma ve kurtarma kapasitelerinin geliştirilmesi, bilgi paylaşımı gibi yapılacak şeyler var."

Metin Çorabatır, göçün asıl nedenleri çözümleninceye kadar alınması gereken önlemlerin olduğunu vurgularken BMMYK'nin 10 maddelik bir öneri şeklinde temel ilkelerin belirlediğine dikkat çekti.

10-20 yılda Batı'daki hedef ülkelerin yasa dışı göçün nasıl önleneceği üzerinde durduğunu, anlatan Çorabatır, alınan önlemlerin sığınmacı ve mültecilere zarar verdiğini, en karlı çıkanların ise, daha çok para kazanan kaçakçıların olduğunu söyledi.

Önümüzdeki dönemde küresel bazda artan kuraklık, susuzluk yoğunlaştıkça kavgaların daha büyüyeceğini için yasa dışı göç sorununun yoğunlaşacağı uyarısını yapan Çorabatır, "Yapılması gereken ilk şey, faciaları minimize edecek yollara başvurmaktır" dedi.

Çorabatır, bu çerçevede göçün olabildiğince yasallaşması, kaçak gelenler için daha insanca barınacak imkanların yaratılması, sığınma isteyenler için bekleme sürelerinin kısaltılması gibi adımların atılması gereğini vurguladı.

-TÜRKİYE-YUNANİSTAN ANLAŞMASI YÜRÜMÜYOR-

Bu arada, Çorabatır, Türkiye ile Yunanistan arasında yasa dışı göç konusunda var olan Yeniden Kabul Anlaşması'nı değerlendirirken de iki ülkenin açıklamalarına dikkat çekerek "Mekanizmanın işlemediği açıktır" dedi.

Çorabatır, Ankara'nın, Yunanistan'ın nereden gelirse gelsin tüm yasa dışı göçmenlerinin Türkiye'ye göndermesinden yakınırken Atina'nın da Türkiye'yi yeterli önlem almamakla suçladığını anımsattı. (ANKA)

(CN/ZG)


Kaynak: ANKA

24.02.2020 06:22:03