07.02.2013 17:01

Böbrek Nakliyle, Hayata Yeniden Tutundu

Böbrek Nakliyle, Hayata Yeniden Tutundu

Erzurum'da 3 yıldır diyaliz tedavisi gören Hüsamettin Baş, Atatürk Üniversitesi Organ Nakli Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde yapılan böbrek nakliyle yeniden hayata tutundu.

Erzurum'da 3 yıldır diyaliz tedavisi gören Hüsamettin Baş, Atatürk Üniversitesi Organ Nakli Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde yapılan böbrek nakliyle yeniden hayata tutundu.

Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde beyin kanaması nedeniyle beyin ölümü gerçekleşen 51 yaşındaki Yusuf Kar'ın böbreklerinden biri, özel araçla Erzurum'a getirildi.

Yakutiye Araştırma Hastanesi'nde, Sağlık Bakanlığı tarafından listede ilk sıralarda yer alan hastaların tahlilleri yapıldıktan sonra Tortum ilçesinde yaşayan 3 çocuk babası Hüsamettin Baş'ın böbrek nakli için en uygun hasta olduğu belirlendi.

Organ Nakli Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Bülent Aydınlı başkanlığındaki ekip tarafından başarılı bir şekilde yapılan ameliyatla, Baş yeniden hayata tutundu.

Sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşayan Baş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 2 yıl önce vücudunun çeşitli yerlerinde şişkinlik olduğu şikayetiyle hastaneye gittiğini ve yapılan tahliller sonucunda böbrek hastası olduğunu öğrendiğini söyledi.

Böbrek hastalığının hiçbir belirtisinin farkına varmadığını anımsatan Baş,

"Hasta olduğumu hiç hissetmedim. Çok sinsi bir hastalık. Burada yapılan nakille yeniden sağlığıma kavuştum. Ben nakille dünyaya yeniden geldim. Artık dünyaya bakış açım çok farklı" diye konuştu.

Artık sağlığına kavuştuğunu belirten Baş, "Doğru dürüst yemek yiyemiyordum. Özellikle su içemiyordum. Nerede çeşme görsem suyu avucuma alır, öyle bakardım. Allah izin verir de buradan taburcu olursam, ilk işim kana kana su içmek olacak. Sonra istediğim yeri gezmek istiyorum" dedi.

Atatürk Üniversitesi Organ Nakli Koordinatörü Dr. Fatma Eren de Rize'de beyin ölümü gerçekleşen bir kişinin 3 vatandaşa hayat verdiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Aile onurlu bir davranış gösterdi. Bağışlanan üç organ sayesinde iki kişiye böbrek, bir kişiye de karaciğer nakli yapıldı. Üç kişi onun sayesinde hayat buldu. Hayat bulanlardan birisi de Erzurumlu Hüsamettin Baş adında bir vatandaşımız. Kendisi 3 yıldır diyaliz hastasıydı. Eğer nakil olmasaydı, bir daha rahat rahat gezemez, su içemezdi. Ama birden nakil oldu ve sağlığına kavuştu."

Organ naklinde bütün hastane çalışanlarının seferber olduğunu vurgulayan Eren, "Bir organ geldiğinde bütün hastane seferber olmak ve birlikte çalışmak zorunda. Organ naklinin özel bir yeri de var. Hastanenin hiçbir bölümünde bu kadar organize çalışamazsınız" diye konuştu.

Dr. Eren, böbrek nakli ameliyatının çok başarılı geçtiğini belirterek, hastanın yeniden sağlığına kavuştuğunu ifade etti.

Muhabir: Ayşe Yıldız

Yayıncı: Zekeriya Kaya - ERZURUM
Kaynak: AA
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Rize, Atatürk Üniversitesi, Erzurum, Yerel