Bölgenin Gap'ı Kastamonu Karadere Barajı'nda Su Tutulmaya Başlandı

'Bölgenin Gap'ı Olarak Nitelendirilen ve Devlet Su İşlerinin (DSİ) Yöredeki En Büyük Baraj ve Sulama Projesi Olan Kastamonu Karadere Barajı'nda Su Tutulmaya Başlandı.

29.05.2008 13:49 | Son Güncelleme: 29.05.2008 13:49Bölgenin Gap'ı Kastamonu Karadere Barajı'nda Su Tutulmaya Başlandı
'Bölgenin GAP'ı olarak nitelendirilen ve Devlet Su İşlerinin (DSİ) yöredeki en büyük baraj ve sulama projesi olan Kastamonu Karadere Barajı'nda su tutulmaya başlandı.

Geçen yılı hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sonucu ülke genelinde yaşanan kuraklıktan sonra suyun hayat olduğunun daha iyi anlaşılması üzerine barajın beklenen süreden önce dolması Kastamonu'nun Taşköprü ilçesinde sevinçle karşılandı.

İhalesi 1993 yılında DSİ tarafından yapılan ve 2010 yılında hizmete açılması hedeflenen sulama projesi,18 köyde 6 bin 500 hektar (65 bin dönüm) atıl duran susuz alanı sulu tarıma açarak bölgede tarım ve hayvancılık sektörünün gelişmesini teşvik edecek.

20 milyon metreküp su depolama hacmine sahip olan barajın, sulama ünitesinde ise 1 metre derinliğinde, yeraltına tazyikli su basma özelliğine sahip proje kapsamındaki köy ve mahallelere toplam 200 kilometre boru döşenecek. 2007'de 50 kilometre boru yeraltına inerken, 2008'de ise 60 kilometre boruların döşenmesi ve dağıtım vanaları ile şebekelerini tamamlamak. Proje tamamlandığında anakent illere verdiği göç ile tanınan bölge, artık göç alan bir konuma kavuşacak.

İlçe merkezine 17 kilometre mesafede donalar köyü sınırlarında bulunan ve 8 kilometrelik bir vadi boyunca uzanan Karadere Barajı ve Sulama Projesi'nde sona yaklaşılıyor. DSİ Bölge Müdürlüğü'nün bölgede en önemli yatırımlarından birisi olan tesisin, tarım ve hayvancılıkta AB standartlarını yakalamada ve ürün çeşitlerinde sağlayacağı artışlar neticesinde Taşköprü'yü bölgenin tarım ve hayvancılıkta cazibe merkezi haline getirmesi bekleniyor. Bölge ekonomisi için milad kabul edilen projeye, 2008 yılı fiyatlarına göre 83 milyon YTL (83 trilyon) harcama yapıldı. Temelden 90 metre yüksekliği olan baraj, dekar başına çiftçiye 135 YTL net gelir artışı sağlayacak.

Projenin baraj ünitesinin açılışı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2006 yılı Aralık ayında yapılmıştı. Sulama kısmının yapımına ise Palet inşaat A.Ş tarafından devam ediliyor.

Dönemin Taşköprü Belediye Başkanı, şimdi ise AK Parti Kastamonu Milletvekili Hasan Altan, 1993 yılında dönemin hükümeti tarafından temeli atılan barajın 2004 yılına kadar yaklaşık yüzde 35'inin tamamlandığını, 59. hükümet döneminde ise geri kalan kısmının 2 yıl gibi kısa bir sürede bitirildiğini söyledi. Bu yıl sonuna kadar faaliyete girecek kanallarla da Taşköprü ve çevresindeki köylülerin artık ürünlerini sulama sıkıntısı çekmeyeceklerini ümit ettiklerini ifade eden Altan," Tosya Kızlar yolu Barajı ile Daday Bezirgân Barajların da planlandığı üzere yapım çalışmalarına devam ediliyor. Hedefimiz, her canlının hayat kaynağı olan bu projelerin planlandığı sürede tamamlanıp, AB ülkelerinde kullanılan ve son derece de tasarruflu olan sulu tarıma Kastamonu bölgemizde geçişin sağlanmasıdır" dedi.

DSİ. 23. Kastamonu Bölge Müdürü Bayram Tiryaki de su kaynaklarının kısıtlı olduğu yerlerde, sulama dışında, çeşitli maksatlar için su kullanım talebinde sürekli artış olmasının suyun tasarruflu kullanılmasını zorunlu kıldığını söyledi. Dünyada yaşanan küresel ısınma nedeniyle, suyun önümüzdeki yıllarda daha da önem kazanacağına dikkat çeken Müdür Tiryaki, eldeki suyun kıymetini bilerek tasarruflu ve bilinçli kullanılması gerektiğine dikkat çekti. Alan sulamada bir kısıntı yapılamayacağına göre su tasarrufunun, suyun iletiminde, dağıtımında, sistemin işletilmesinde ve araziye tatbikinde olmasına dikkat çeken Müdür Tiryaki," Son yıllarda geliştirilen sulama projelerinde basınçlı borulu şebeke kullanılmaktadır. Bu sisteme ile hem su tasarrufu sağlanmakta ve hem de modern sulama sistemlerinin kullanımı teşvik edilmektedir. Bu doğrultuda Karadere Sulaması İnşaatı ihale edildiğinde ana kanal ve şebeke klasik beton kaplamalı açık kanal iken, projede şebeke revizyonu yapılarak basınçlı borulu sulama sistemine dönüştürülerek, suyun modern sistemlerle tasarruflu ve ekonomik kullanımı sağlanmıştır" dedi.

Yöre çiftçisinin mevcut koşullarda sulamaya olan talebinin fazla olduğunu, sulama sahasının yörede sarımsak ve şeker pancarının en yoğun yetiştirildiği bir alan olduğu için çiftçilerin sulamanın önemini ve kıymetini çok iyi bildiklerini ifade eden Müdür Tiryaki," Bölgemizde sulama talebi yüksektir. Üreticilerimiz proje ile 135 YTL/da net gelir artışı sağlanacaktır. Projede, 2007 yılı sonu itibariyle yüzde 46 oranında fiziki gerçekleşme sağlanmıştır. 2008 yılında 2 bin hektar tarım alanının sulamaya açılması planlanmaktadır. Bu yıl ki hedefimiz ise projeyi 2010 yılı içinde hizmete açmaktır" şeklinde konuştu.


Kaynak: CHA

14.12.2019 15:24:49