Bolu'da koronavirüs testlerinde korkutan sonuç: Pozitif çıkma oranı yüzde 2'den yüzde 10'a çıktı

Bolu Valisi Ahmet Ümit, koronavirüs ile mücadele hakkında önemli açıklamalar yaptı. Ümit, "Bundan 2 ay önce yapılan testlerin yüzde 2'si pozitif çıkarken bugün bu oran yüzde 10'lara tırmanmış durumda" dedi

16.07.2020 16:24 | Son Güncelleme: 16.07.2020 20:57

Bolu Valisi Ahmet Ümit, kentteki koronavirüs mücadelesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Şu ana kadar kentte bir sorun olmadığını belirten Vali Ahmet Ümit,testlerdeki pozitif yüzdelerinin geçmişe göre yükseldiğini söyledi.

Koronavirüs testlerini hastalık belirtisi gösterenlere yaptıklarını ve herkese test yapılması şeklinde bir kural olmadığını ifade eden Ümit, "Şu ana kadar herhangi bir sorunumuz yok. Pozitif vakamız var mı Evet var. Pozitif vakaları, üzerinde hastalık belirtisi olanların üzerinde yapıyoruz. Bakanlığın belirlemiş olduğu tespit ve tedavi yol haritasında herkesin teste tabi tutulması diye bir kural yok. Sadece üzerinde hastalık belirtisi olanların teste tabi tutulması gerekiyor. Çünkü testin niteliği böyle gerektiriyor. Bugün pozitif çıkmayan birkaç gün sonra pozitif çıkabilir. Bugün pozitif çıkan birkaç gün sonra negatif çıkabilir. Dolayısıyla bakanlığın belirlemiş olduğu yol haritası çerçevesinde gerekli uygulamaları yapıyoruz. Biraz fazlasını yapıyoruz. Vatandaşımızın rahatlaması adına gerek fabrikalardan gerekse diğer özel sektörlerden ve kamudan gelen talepleri değerlendirmek suretiyle herkesin işini bir şekilde görmeye gayret ediyoruz" diye konuştu.

Bolu'da koronavirüs testlerinde korkutan sonuç: Pozitif çıkma oranı yüzde 2'den yüzde 10'a çıktı

TESTLERİN POZİTİF YÜZDESİ GEÇMİŞE GÖRE ARTTI

Vatandaşların tedbirlere uyma konusunda başarılı olduklarını söyleyen Ümit, testlerdeki pozitif yüzdelerinin geçmişe göre yükseldiğini belirterek, 'Bizim vatandaşlarımız tedbirlere uyma noktasında oldukça iyi. Ama bunu sürdürmemiz lazım. Bu kurallara tam olarak uyma gayreti içerisinde olma neticesinde gayet iyi geldik. Şuanda da Türkiye ortalamasına göre yine iyiyiz. Önceki süreçte, bundan 2 ay önce falan yapılan testlerin yüzde 2'si pozitif çıkarken bugün bu oran yüzde 10'lara tırmanmış durumda. Bu şunu gösteriyor, aynı zamanda bir bağışıklık da olmaya başladı. Bu güzel bir şey ama bağışıklık oldu ya da olacak diye tedbirlerden vazgeçmeyiz. Her zaman söyleyeceğimiz en önemli cümle hep aynıdır. Biz maskeye, mesafeye ve hijyen kurallarına kesin olarak riayet etmemiz gerekiyor' dedi.

Bolu’da koronavirüs testlerinde korkutan sonuç: Pozitif çıkma oranı yüzde 2’den yüzde 10’a çıktı

Kaynak: DHA

Yorumlar (9)
ADSIZ: milleti erkenden salıverdiniz sahillere hiç olmayan yerlere bile bulştırdınız. . . .
AAA AMA: VAKA SAYILARI DÜŞÜYORDU NOOOOLDU ŞİMDİ YEAAAA
EVA: Malesef boluda sosyal mesafe sıfır. Pazar yerleri, merkez tıklım tıklım. Vakaların artması çok normal. Insanlar ne zaman ciddiye alacak acaba.
Haberler››Güncel››Bolu'da koronavirüs testlerinde korkutan sonuç: Pozitif çıkma oranı yüzde 2'den yüzde 10'a çıktı - Haberler