Borusan Lojistik, Kazakistan, Suriye ve Irak'a da Üs Kuruyor

Ortadoğu ile Gelişen Ticaret, Lojistik Şirketlerini de Bu Bölgeye Yöneltti.

18.12.2010 11:51 | Son Güncelleme: 18.12.2010 11:51Borusan Lojistik, Kazakistan, Suriye ve Irak'a da Üs Kuruyor
Ortadoğu ile gelişen ticaret, lojistik şirketlerini de bu bölgeye yöneltti. Amerika, Hollanda, BAE, Cezayir, İran'da kurduğu merkezlerle Türk ihracatçısına hizmet veren Borusan Lojistik, ağlarını genişletiyor. Şirket, Kazakistan, Suriye ve Irak'a da üs kuruyor. Şirket, hizmet ağına Çin ve Hindistan'ı da ekleyerek 2022 yılında dünyanın en büyük 10 lojistik şirketinden biri olmayı hedefliyor. Borusan, 5 yıllık dönemde 300 milyon dolarlık yatırım yapmayı planlıyor.

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) tarafından düzenlenen Girişimcilik Haftası'na katılan Borusan Lojistik Genel Müdürü Kaan Gürgenç, toplantının ardından gazetecilere sektör ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. 2010 yılının lojistik sektörü için iyi geçtiğini aktaran Gürgenç, "Bizler taşıyoruz. Ekonomi iyi olursa bizim de işimiz iyi olur. Kısa dönemde ekonomik gidişatı etkileyecek bir kriz beklemiyoruz." dedi.

Türkiye'nin 2012, hatta 2013'te de yüzde 5-7'ler civarındaki büyümesinin devam edeceğini ifade eden Gürgenç, "Bu nedenle lojistikçiler için de iyi bir dönem söz konusu. Ancak yurt içinde ve yurt dışında birçok sorunlarımız var. Oyuncu sayısının fazla olması, kurumsallıktan uzak yapı, regülasyonların hem yetersiz olması hem de olanların yeterince kontrol edilememesi önümüzdeki en temel problemlerden birkaçı. Ayrıca Türkiye'nin lojistikte bir makro planı yok. Bu yüzden rakiplerimizle başa çıkmakta zorlanıyoruz." diye konuştu.

Gürgenç, akademisyenler, üreticiler, kullananlar ve kanun koyucu olan devletin bir araya gelerek lojistik sektörüne yönelik, süresi 50 yılı bulan bir makro plan yapması gerektiğini vurguladı. Türkiye'nin dünyada en rekabetçi ülkeler arasında 61'inci sırada yer aldığına da dikkat çeken Gürgenç, şöyle konuştu:

"Bunu öne çekmediğimiz takdirde, dünyada tekrarlanacak krizlerden etkilenmeme şansımız yok. Dünya üzerindeki kaynaklarla bunları tüketenler arasında bir dengesizlik var. Dolayısıyla krizler bundan sonra da hep karşımıza çıkacak. Bizim iyi olabilmemiz için yanımızdakilerden daha hızlı koşuyor ve daha ucuza bu işleri mal ediyor olmamız gerekiyor."

Şirketlerinin faaliyetleri hakkında da bilgi veren Borusan Lojistik Genel Müdürü Kaan Gürgenç, bu yıl yüzde 30 büyüdüklerini söyledi. Gürgenç, "2010 yılında hem karımızı hem de ciromuzu yükselttik. Yüzde 30'lar civarında büyüdük. Önümüzdeki dönemde yine yüzde 30'lar civarında büyüme bekliyoruz. Şirket olarak kârlılık ve büyüme konularında herhangi bir sıkıntı yaşamadık. 2011 yılında Kazakistan, Suriye ve Irak'a lojistik merkezi kuracağız." şeklinde konuştu.Kaynak: CHA

19.01.2020 09:51:39