Boyner: Ciddi Bir Kutuplaşma Yok

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (Tüsiad) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, Türkiye'de Sivilleşme ve Demokratikleşmeyle Başlayan Bir Güç Kavgası Olduğunu Belirterek, 'Ama Bir İç Savaş Diyebilir Miyiz Emin Değilim. Çünkü Halk Arasında Bir Savaş Olduğunu, Ciddi Bir Kutuplaşma Olduğunu Ben Görmüyorum' Dedi.

13.05.2010 14:13 | Son Güncelleme: 13.05.2010 14:13Boyner: Ciddi Bir Kutuplaşma Yok
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, Türkiye'de sivilleşme ve demokratikleşmeyle başlayan bir güç kavgası olduğunu belirterek, ''Ama bir iç savaş diyebilir miyiz emin değilim. Çünkü halk arasında bir savaş olduğunu, ciddi bir kutuplaşma olduğunu ben görmüyorum'' dedi.

Boyner, Kadın Girişimciler Derneği'nin toplantısında soruları yanıtlarken, Deniz Baykal'ın CHP Genel Başkanlığından istifasına giden yolda yaşananları çok önemli bir hukuk ihlali olarak algıladıklarını belirtti.

Aslında uzun süredir temel hak ve özgürlüklere aykırı dinleme ve görüntüleme yoluyla özel hayat ihlallerinin yapılmakta olduğunu ifade eden Boyner, toplumun neredeyse bir korku toplumu haline getirildiğini söyledi.

Boyner, ''Bunu çok şiddetli şekilde kınıyoruz. Hem Deniz Baykal'ın hem Nesrin Baytok'un özel hayatları ihlal edilmiştir. Eşit şekilde ikisi de mağdurdur. Bu olay yanlış bir olaydır ve Türkiye siyasetinde ciddi bir leke olarak kalacaktır'' diye konuştu.

''Türkiye'de demokratikleşme sürecinde kansız bir iç savaş yaşandığı'' görüşüne ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Boyner, şunları söyledi:

''Türkiye'de sivilleşme ve demokratikleşmeyle başlayan bir güç kavgası var. Ama bir iç savaş diyebilir miyiz emin değilim. Çünkü halk arasında bir savaş olduğunu, ciddi bir kutuplaşma olduğunu ben görmüyorum. Siyasi sistemimiz o kadar bu kutuplaşmaları besleyen bir noktada ki... Siyasi partiler içinde demokrasi yok. Partiler halka kapalı kurumlar. Bugün CHP'nin yaşadığı 'kim lider olacak' sorunu bile Siyasi Partiler Yasası biraz daha demokratik, halk biraz daha bu sürecin içinde olsaydı bu kadar karmaşık ve gergin olmazdı diye düşünüyorum.''

Türkiye'nin mutlaka Siyasi Partiler Kanunu ve seçim sisteminin değişmesi ve daha katılımcı bir demokrasiye geçmesi gerektiğine işaret eden Boyner, ''Bunu kim istiyor derseniz, yeteri kadar savunan hiçbir siyasi güç görmüyorum'' dedi.-''MALİ KURAL ÇOK ÖNEMLİ BİR GELİŞME''-Ümit Boyner, Mali Kurala ilişkin bir soru üzerine de, Mali Kuralın çok önemli ve değerli bir gelişme olduğunu söyledi.

Türkiye'nin büyüme sürecinde dünyanın içinden çıktığı kriz döneminde mutlaka bir cari açık yaratacağını dile getiren Boyner, ''Mali disiplinin sağlanması için bir Mali kuralın hayata geçirilmesi çok önemli. Denetlenmesi Maliye Bakanlığına verilmiş. Bağımsız kurumlar içinde olabilseydi belki daha etkili olurdu. Ama şu noktada bunun yürürlüğe girmesinin çok önemli bir gelişme olduğunu düşünüyorum. Türkiye'nin büyüme sürecinde hükümet olumlu bir adım attı diye düşüNüyorum'' şeklinde konuştu.


Kaynak: AA

18.01.2020 02:49:41