24.05.2019 16:51

Brexit Anlaşması Nedir? Brexit Ne Demektir?

Brexit Anlaşması Nedir? Brexit Ne Demektir?

İngiltere Başbakanı Theresa May'in istifa kararı alması sonrasında Brexit yine gündeme geldi ve merak edilmeye başlandı. Brexit, İngilizce British (İngiliz) ve exit (çıkış) kelimelerinin birleştirilmesinden oluşur. Anlamı ise AB'den çıkıştır. Referandum sonucu belirlenen Brexit anlaşması nedir?

Brexit, İngiltere 'nin 23 Haziran 2016 tarihinde yapılan referandum sonucunda Avrupa Birliği 'nden çıkma kararı almasına atıf yapmak için kullanılan bir kısaltmadır. AB'den ayrılmak isteyen ilk ülke olan İngiltere, Brexit Parlamentosu'nu kurdu. Referandumda katılımcıların %51.9'u İngiltere'nin AB'den çıkması, %48.1 ise İngiltere'nin AB'de kalması yönünde oy kullandı.

BREXIT ANLAŞMASI NEDİR?

İngiltere, 23 Haziran 2016'da yapılan referandumla AB'den ayrılma kararı almıştı. AB ile İngiltere arasında Haziran 2017'de başlayan müzakerelerde taraflar, geçen yılın sonunda İngiltere'nin AB bütçesine taahhütlerinden kaynaklanan yüklü bir "ayrılık ücreti"nin ödenmesi ile vatandaş haklarının da aralarında yer aldığı bir dizi konuda ön anlaşmaya varmıştı.

Taraflar, AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti ile İngiltere'ye bağlı Kuzey İrlanda arasında fiziki sınır getirmeyecek bir çözüm üzerinde ise kesin anlaşmaya varamamıştı.

Müzakerelerin sonunda bir anlaşmaya varılsa da varılmasa da İngiltere 29 Mart 2019'da AB'den resmen ayrılacak. İngiltere'yi 2020 yılının aralık ayı sonuna kadar AB kurallarına tabi kılacak bir "geçiş süreci" öngörülüyor.

İNGİLTERE NEDEN BREXIT KARARI ALDI?

İngiltere'nin bu kararı almasında ilk başta gelen madde ekonomi diyebiliriz. 2008 yılında itibaren İngiltere üzerinde baskıların artması ile ticaret hacmi duraksayan İngiltere, AB'nin kendine ayakbağı olduğunu düşünmeye başladı.

İngiliz firmalarına Avrupa Birliği düzenlemeleri olumsuz olarak yansıması ile ek masraf çıkması Brexit kararının bir diğer nedeni. Ekonomistlerden alınan görüşler, Sterlin 'in değer kaybetmesi Birleşik Krallık 'ı Brexit'e yönelti.

Birleşik Krallık, AB'nin İngiltere'yi bölmek istemesi nedeniyle de AB'den çıkma kararı aldı. Dönemin Başbakanı David Cameron , ülkenin AB'de kalması yönünde kampanya yürütmüştü. Referandumdan çıkan sonuç için piyasalar için süpriz oldu. Bu ise Sterlin'in değer kaybına neden oldu. Bunun sonucunda ise Cameron istifa etti ve Cameron'un kabinesinde yer alan Theresa May Muhafazakar parti tarafından Başbakan seçildi.

BREXIT TARİHİ NEDİR?

29 Mart 2017'de resmen başlayanİngiltere'nin AB'den çıkış süreci 29 Mart 2019'da tamamlanacak diye anlaşıldı. Fakat 29 Mart'ta planlanan Brexit İngiliz Parlamentosu'nda onaylanmadığı için önce 12 Nisan'a ardından 31 Ekim'e ertelendi.

referandum , ingiltere , avrupa birliği , brexit , Güncel