Güzelliğiyle mest eden nilüfer çiçeğini koparmanın cezası 146 bin TL

Tatlı su kaynaklarında yetişen nilüferler, Kurşunlu Şelalesi'nde çiçek açmaya başladı. Güzelliğiyle mest eden bu çiçekleri koruma alanı içinde koparmanın cezası 146 bin TL, dışında koparmanın cezası ise 73 bin TL olarak açıklandı.

23.05.2020 15:39 | Son Güncelleme: 23.05.2020 22:53

Antalya'da, tatlı su kaynaklarında yetişen nilüferler, Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü'nce biyoçeşitliliğin korunması kapsamında değerlendiriliyor. Bu sebeple Kurşunlu Şelalesi'nde çiçek açmaya başlayan bu çiçeği koparmanın cezası 146 bin TL olarak açıklandı. Çiçek, koruma alanı dışındaysa bu ceza 73 bin TL olarak değiiyor.

KORUMA KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLİYOR

Tatlı su kaynaklarında geceleri kapanıp suyun altına giren, güneşin doğuşuyla tekrar yüzeye çıkan nilüfer çiçekleri, Kurşunlu Şelalesi'nde de açmaya başladı. Türkiye'de Abant, Gölcük ve Beyşehir gibi göllerde, Antalya'da Kırkgöz ve Yamansaz su kaynaklarıyla Kurşunlu Şelalesi'nde, küçük şelaleciklerden sonraki yaklaşık 3 kilometrelik nehir boyunca görülebilen nilüferler, ciddi tehdit altında yer alıyor. Yetiştiği doğal ortamından kopartılarak çeşitli yerlerde kullanılan nilüfer çiçekleri Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü'nce biyoçeşitliliğin korunması kapsamında değerlendiriliyor.

Güzelliğiyle mest eden nilüfer çiçeğini koparmanın cezası 146 bin TL

KOPARMANIN CEZASI 146 BİN TL

2872 sayılı Çevre Kanunu'na göre, nilüfer çiçeğini kopartanlar ve ticaretini yapanlara biyolojik çeşitliliği tahrip etmekten idari yaptırım uygulanıyor. 2019 yılı için nilüfer çiçeğini kopartana 73 bin TL idari para cezası verilirken, çiçeğin kopartıldığı alan koruma altındaysa ceza miktarı iki katına çıkarak 146 bin TL'ye yükseliyor.

"GELİP GÖRÜN AMA ZARAR VERMEK YASAK"

Antalya'nın doğal cennetlerinden Kurşunlu Şelalesi'nde nilüferlerin çiçek açmaya başladığını belirten şelalenin işletmecisi Erol Avcı, "Şu anda nilüfer çiçeğinin açmasının tam zamanı, burada da nilüfer bahçelerimiz var. Buraya gelip çiçeğimizi görebilirsiniz ama koparmak kesinlikle yasak. Büyük cezası var. Koparan kişi ya da kişilerin olduğunu tespit edince hemen şikayet ediyoruz ve cezasını yazdırıyoruz. Biz rica ediyoruz nilüfer çiçeklerini koparmayın diye" dedi.

Güzelliğiyle mest eden nilüfer çiçeğini koparmanın cezası 146 bin TL

Kaynak: DHA

Haberler››Güncel››Güzelliğiyle mest eden nilüfer çiçeğini koparmanın cezası 146 bin TL - Haberler