Bülent Ecevit Üniversitesi'ne İmzalı Destek

Türk Metal Sendikası Şubesi, Zonguldak Ereğli'de kurulması istenen 'Bülent Ecevit' isimli üniversite girişimlerine tam destek verdiğini açıkladı.

Bülent Ecevit Üniversitesi'ne İmzalı Destek
26.03.2012 17:02 | Son Güncelleme: 26.03.2012 17:02
Türk Metal Sendikası Şubesi, Zonguldak Ereğli'de kurulması istenen 'Bülent Ecevit' isimli üniversite girişimlerine tam destek verdiğini açıkladı. Türk Metal Sendikası Ereğli Şube Başkanı Yusuf Ziya Odabaş, bu amaçla sendika öncülüğünde üyelerin de isteği ile ilçeye üniversite kurulması için imza kampanyası başlatıldığını ifade etti.

Türk Metal Sendikası Ereğli Şube Başkanı Yusuf Ziya Odabaş, yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde yaşanan gelişmenin, bir anda ilçede umut ışıklarının daha çok yanmaya başladığı bir ortamı gözlemlediklerini bildirdi.

Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası (TSO)'nın, ilçeye üniversite kurulması ve adının da 'Bülent Ecevit' olması yolundaki gelişmeye katkı sağlayacaklarını net bir dille açıkladıklarını anlatan Odabaş, "TSO'nun attığı adımın ilk meyvesi olarak da merhum Ecevit'in çok değerli eşi Rahşan Ecevit'in ilçemize gelmesi, sivil toplum kuruluşları ile yapılan toplantıda bizzat 'Bülent Ecevit isminin, Ereğli'de kurulması muhtemel üniversiteye verilmesini kabul etmesi' bir adım daha ileriye gidilmesine vesile olmuştur. Elbette biliyoruz ki mevcut yasa ve koşullarda ilçelerde üniversite oluşturulması (henüz) söz konusu değildir. Ancak, bu, hiç bir zaman ilçelerde üniversiteler kurulmayacak anlamına da gelmemektedir. Kaldı ki Sayın Rahşan Ecevit'in de toplantıda sorduğu gibi ilçe nüfusu 109 bin 400'ü bulan (Bu rakam Zonguldak il nüfusuna eşdeğerdir) Ereğli'nin, il olma hakkını yakalaması gibi üniversite kurulabilmesi için de ekonomisi, sosyal ve kültürel gelişimi, alt yapısı gibi bir çok ilden daha ileri vaziyettedir. Bu bilinç içindeki sendikamız, yakından takip ettiği gelişmelerden de yola çıkarak, kurulması amaçlanan üniversiteye olabildiğince önemli bir katkı daha sağlamaya karar verdi." dedi.

Odabaş, kampanyada toplanacak imzaların Ankara'da yetkili makamlara ulaştırılacağını kaydetti.

Kaynak: CHA