Bursa'da Sevindiren Yıkım

Bursa'da, Yaptığı Yıkımlarla Tepkilere Sebep Olan Osmangazi Belediyesi, Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Başladığı Yıkımlarla Herkesi Sevindirdi.

14.06.2007 16:09Bursa'da Sevindiren Yıkım
Bursa'da, yaptığı yıkımlarla tepkilere sebep olan Osmangazi Belediyesi, kentsel dönüşüm projesi kapsamında başladığı yıkımlarla herkesi sevindirdi.

Doğanbey, Tayakadın, Kırcaali ve Kiremitçi mahallelerinde devir işlemleri tamamlanan 70'e yakın binanın yıkımına, Hatice-Zehra Özdemir'e ait 2 katlı binanın yıkımı ile başlandı. Kiremitçi Mahallesi Coşkun Sokak üzerinde düzenlenen Doğanbey Kentsel Dönüşüm Projesi törenine AK Parti Grup Başkan Vekili Faruk Çelik, AK Parti Milletvekili Adayı Hayrettin Çakmak ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende konuşan Faruk Çelik, Bursa'yı yıkarak güzelleştireceklerini söylediklerini ve sözünde durduklarını söyledi. Bursa'nın sahipsizlik ve çarpık yapılaşmadan dolayı içinde yaşanamaz hale geldiğini söyleyen Çelik, "Bursa Türkiye'nin incisi, Bursa'yı yıkarak güzelleştireceğiz dedik ve kolları sıvayıp çalışmaya başladık. Şu an bulunduğumuz mahalleler Bursa'nın kalbi. Bir an önce kendimizle yüzleşelim. Bursa'nın kalbi mesabesindeki bu güzel yerleşim biriminin bu şekilde yapılaşmayla devam etmesi doğru

mudur? En büyük projemiz Bursa'yı yıkarak yeniden inşa etmek. Bursa'da bozulan dengeleri yerine oturtma en büyük hedefimizidir. Önümüzdeki dönem içerisinde, bütün Bursa'nın çarpık yapılaşmasını ortadan kaldıracak bu proje diğer mahallelere örnek teşkil edecek. Bursalılar bu projenin kendi mahallelerinde de gerçekleştirilmesini talep edecekler" dedi.

200 bin metrekarelik alanda 4 binden fazla hissedarla bin 584 sözleşme imzaladıklarını söyleyen Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, "Bu doğrultuda bölgedeki arsa ve binaların yüzde 93'ü kamunun eline geçti. Sözleşme imzalanan parsellerin tapuları mayıs sonu itibariyle TOKİ'ye devredilmeye başlandı. İki hafta içinde bölgedeki 966 binadan 88'inin tapusu TOKİ'ye devredildi" diye konuştu.

Doğanbey Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında 2 bin 529 konut yapılacağını söyleyen Altepe, "Bölgede 5 metrekare ve üzeri arsası olan herkese konut sahibi olma hakkı tanınıyor. Bölgede yapılan konutlardan sadece o bölgede oturan insanlar yararlanabilecek. TOKİ sadece arsanın yüzde 7'lik kısmına sahip olacak. Bölgede 75-122-150 metrekarelik 3 tip konutlar lüks olacak. 40 yıldır Bursa'nın gündeminde olan bu projenin toplam maliyeti 750 milyon YTL'yi buluyor. Mülk sahiplerinin yüzde 3-4'ü ile ihtilaf çıktı.

Bunlarla da anlaşarak ihtilafı çözeceğiz. Günde ortalama 10 ev belediyeye geçirilecek. Bir yandan planlar meclisten geçirilecek, bir yandan ihalesi yapılacak" diye konuştu.

Ardından kepçenin üzerine çıkan AK Parti Grup Başkan Vekli Faruk Çelik ve Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, Doğanbey Kentsel Dönüşüm projesi içen ilk kepçeyi birlikte vurdular. Yıkım sırasında tören alanında bulunan vatandaşların tozdan etkilenmemeleri için bina belediye ekipleri tarafından su ile ıslatıldı.

Tören sonrasında bazı vatandaşlar uygulamadan duyduğu memnuniyeti dile getirirken, Fatma Mumcuoğlu isimli bir vatandaş, Faruk Çelik'in yanına giderek, "Benim 100 metrekare yerim vardı. Bana 75 metrekarelik daire verdiler. 122 metrekarelik daire versinler, farkını ödeyeyim. Bana belediye para ödemesin. Aksi takdirde attan düşüp eşeğe binmiş gibi olacağız" dedi.

Bunun üzerine Çelik, Mumcuoğlu'na yardım sözü verdi.

(AOA-MŞ-MEF-Y)


Kaynak: İHA

20.10.2019 01:05:52