14.05.2019 09:38

Bursa Tavuklara Mozart Eserleri Dinleterek Yumurta Verimini Yüzde 10 Arttırdı

Bursa'da tavuk çiftliği işleten Özgür Adıyaman (22), tavuklarına günde 3 saat Mozart'tan eserler dinleterek yumurta verimini yüzde 10 arttırdı.

Bursa'da tavuk çiftliği işleten Özgür Adıyaman (22), tavuklarına günde 3 saat Mozart'tan eserler dinleterek yumurta verimini yüzde 10 arttırdı. Elektrik bölümünü bitirdikten sonra kendi işini kurmak isteyen genç girişimci Özgür Adıyaman (22) Uludağ'ın doğu eteklerine tavuk çiftliği kurdu. Gördüğü bir haberden esinlenerek çiftliğine ses sistemi kuran Adıyaman, gece 22.00 ile 01.00 saatleri arasında tavuklarına Wolfgang Amadeus Mozart'ın eserlerini dinletmeye başladı. Bin 500 tavuk ile çalışmalarını sürdüren Adıyaman yaptığı açıklamada, Şu anda yüzde 70 verim alıyoruz. Günlük 800'e yakın yumurta alıyoruz. Hiç yem kullanmıyoruz. Tamamen ekmek ve yemek artıkları ile tavuklarımızı besliyoruz. Yumurtalarımız da dolayısıyla organik oluyor. Bu işe girmeden önce gördüğüm bir haberde klasik müziğin hayvansal üretimde verimi arttırdığını öğrenmiştim. Hollanda'da inekler üzerinde denenip süt verimi arttırılmıştı. Bu işe girince de bu bilgiyi denemek istedik. İşimizi kurar kurmaz ilk günden itibaren müzik dinletmeye başladık. Müzik ilk başta tavukları ürkütüyordu. İlk zamanlar müziği kısık sesle veriyorduk sonra zamanla arttırdık. Gece 22.00 ile 01.00 arası dinletiyoruz. En fazla 3 saat müzik dinliyorlar. Geceden müzik dinlediklerinde daha huzurlu uyuyup sabah daha sağlıklı yumurtluyorlar dedi.

MOZART BİZE 100 TAVUK VERİYOR

Kendi tavuklarının diğerlerinden farkının klasik müzik dinlemeleri olduğunu belirten Adıyaman, Mozart dinlemelerinin verime yüzde 10 etkisi var. Bu da demek oluyor ki 800 yumurtanın 100'ünü bize Mozart veriyor. Bu sayede de Mozart'ın tavukları olarak ünlendik şeklinde konuştu.Bursa Tavuklara Mozart Eserleri Dinleterek Yumurta Verimini Yüzde 10 Arttırdı
Kaynak: DHA
Bursa, Mozart, Güncel