Büyükanıt: "Çanakkale Türkiye Cumhuriyeti'nin Önsözüdür"

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Türk Ulusunun Atatürk'e Kavuştuğu Muhteşem Bir Zaferin Adı Olan Çanakkale'nin, Aynı Zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin Önsözü Olduğunu Vurgularken, "Özgürce Yaşadığımız Vatan Toprakları Üzerinde Demokratik, Laik ve Sosyal Bir Hukuk Devleti Olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni Sonsuza Kadar Yaşatacağız" Dedi.

Büyükanıt:
18.03.2007 13:02 | Son Güncelleme: 18.03.2007 13:02

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Türk ulusunun Atatürk'e kavuştuğu muhteşem bir zaferin adı olan Çanakkale'nin, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin önsözü olduğunu vurgularken, "Özgürce yaşadığımız vatan toprakları üzerinde demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni sonsuza kadar yaşatacağız" dedi.

Orgeneral Yaşar Büyükanıt Şehitleri Anma Günü nedeniyle yayınladığı mesajda, Türk Ulusu'nun tarihinin her sayfasının altın harflerle yazılmış destanlarla dolu olduğunu kaydetti. Bu destanların yazarının, Niğbolu'da, Varna'da, Kosova'da, Çaldıran'da, Mohaç'ta, Çanakkale'de, Gaziantep'de, Kahramanmaraş'ta, Şanlıurfa'da, İnönü'de, Sakarya'da, Afyon'da, "bir gül bahçesine girercesine kara toprağa girmiş" kahraman şehitler ile gaziler olduğunu ifade eden Büyükanıt, "Tarihimizin şeref sayfalarından biri de bundan 92 sene önce 18 Mart'ta Çanakkale'de yazılmıştır" dedi. Çanakkale'de, teknik üstünlüğün yurt ve ulus sevdası karşısında bütün anlamını yitirdiğini, zaferin mertlikle kucaklandığını, ölümün şehit olmakla yüceltildiğini kaydeden Büyükanıt, "Türk ulusunun Atatürk'e kavuştuğu muhteşem bir zaferin adı olan Çanakkale, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin önsözüdür" dedi.

Büyükanıt, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, ecdadının manevi mirasından, bıraktığı şanlı tarihten ve bağrından çıktığı yüce Türk ulusundan aldığı güç ve azimle, dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de ulusun bağımsızlığı, vatanın bölünmez bütünlüğü uğrunda her türlü fedakarlığa hazır olduğunu vurguladı. Vatan topraklarını korumak ve savunmak için en güç koşullar altında canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen şehitlerin, devletin varlığının, birlik ve beraberliğinin güvencesi olarak sonsuza kadar Türk Ulusu'nun ulusumuzun gönlünde yaşamaya devam edeceğini belirten Orgeneral Büyükanıt şöyle dedi:

"Her karış toprağını, kutsal kanlarıyla sulayarak, yaşadığımız coğrafyayı vatan yapan ve bize emanet eden ölümsüz kahramanlar. Sizler, yaptığınız kahramanlıklarla Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığına, Atatürk ilke ve devrimlerine yönelecek her türlü tehdide karşı vereceğimiz mücadelede, sarsılmaz inancımıza ve tükenmez gücümüze ilham kaynağı oldunuz. Sizlerden aldığımız güç ve ilhamla, özgürce yaşadığımız vatan toprakları üzerinde demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni sonsuza kadar yaşatacağız. Binlerce yıllık tarihi boyunca kendisine verilen bütün görevleri başarıyla gerçekleştiren, nice büyük zaferler kazanan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, dün olduğu gibi bugün de dünyanın sayılı güçlerinden biri olarak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne yönelik her türlü tehdidi ortadan kaldırarak, yüce ulusumuzun bekasının, bölgesindeki barış ve huzurun vazgeçilmez güvencesi olmaya devam edecektir." (ANKA)

Kaynak: ANKA

Etiketler: , Haber
Haberler››Güncel››Büyükanıt: 'Çanakkale Türkiye Cumhuriyeti'nin Önsözüdür' - Haberler