Cami Hoparlöründen Yardım Tartışması

Büyükşehir Belediyesi'nin Faaliyet Raporunun Görüşüldüğü Oturumda Cami Hoparlöründen Yardım Anonsu İddiası Tartışıldı. CHP'li Meclis Üyesi Ayaş Belediye Başkanı Ali Başkarağaç, "Yardımlar Reklam Amaçlı Kullanılmamalı. Bazı Köylerde Yardım Alacak Kişilerin İsimleri Anons Ediliyor" Dedi.

Cami Hoparlöründen Yardım Tartışması
22.04.2009 01:43 | Son Güncelleme: 22.04.2009 01:43

Büyükşehir Belediyesi’nin faaliyet raporunun görüşüldüğü oturumda cami hoparlöründen yardım anonsu iddiası tartışıldı. CHP’li Meclis Üyesi Ayaş Belediye Başkanı Ali Başkarağaç, "Yardımlar reklam amaçlı kullanılmamalı. Bazı köylerde yardım alacak kişilerin isimleri anons ediliyor" dedi.

BÜYÜKŞEHİR Belediyesi’nin 2008 yılı faaliyet raporu altı saatlik uzun süren bir maratonun ardından CHP ve MHP’li üyelerin muhalefetine rağmen oy çokluğuyla kabul edildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in başkanlığında yapılan oturumda faaliyet raporu öncesi belediyenin yaptığı sosyal yardımlar tartışma konusu oldu.

Belediyenin sosyal yardımlarının devam etmesi için beş yıllık yetki alınırken bütçe belirtilmedi ve kararda "belediyenin imkanları dahilinde" ibaresi yer aldı. CHP grubu yardımlarla ilgili bütçenin belirtilmesini ve yardım yetkisinin her yıl yeniden görüşmesi gerektiğini savunurken, MHP grubu yardımların paketlerle değil de alışveriş çeki şeklinde yapılmasını istedi.

Gökçek alışveriş çeki şeklinde yapılan yardımlarda suiistimaller olabileceğini belirterek, yardımların aynı şekilde devam edeceğini söyledi.

CHP’li Meclis Üyesi Ayaş Belediye Başkanı Ali Başkarağaç’ın cami hoparlöründen yardım anonsu ise yardım tartışmasına başka bir boyut getirdi.

Başkarağaç, "Yardımlar reklam amaçlı kullanılmamalı. Bazı köylerde yardım alacak kişilerin isimleri anons ediliyor" dedi. "Ben camilerden anons edildiğini ilk kez duyuyorum. Hangi köyde yapılıyormuş?" diyen Gökçek’e Başkarağaç, "Biz katıldığımız cenazelerde görüyoruz. Son olarak Bayramköyü’nde gördük. Büyükşehir Belediyesi kamyonu da oradaydı" yanıtını verdi.

Yardımların reklam amaçlı olmadığını söyleyen Gökçek, "Reklam yapılacaksa zaten seçim boyunca tenkit yapılarak bizim reklamımız yeterince yapıldı. CHP bizim reklamımızı yeterince yaptı. Teşekkür ediyoruz" yanıtını verdi. Gökçek yardımlarda yüzde 2-3 oranında hata olabileceğini belirterek, "Hatalı bir uygulama görürseniz söyleyin hemen müdahale edelim" dedi.

Yapılan görüşmeler sonucunda sosyal yardımların yerel seçimlere kadar devam etmesi oybirliği ile kabul edildi. Yardım tartışmalarının ardından belediyenin 2008 yılı faaliyet raporunun görüşülmesine Gökçek’in iki saati aşkın animasyonlu sunumuyla başladı. Gökçek 2008 yılı faaliyet raporunda yapılan ve devam eden projeleri anlattı.

Biz bunları daha önce görmüştük

Gökçek’in konuşmalarının Meclis’te temsil edilen partilerin grup başkanvekilleri söz aldı. CHP Grup Başkanvekili Yaşar Çatak, "Meclis’e yeni katılan arkadaşlarımız için son derece etkileyici bir sunum. Ama hani derler ya ’Biz bunları daha önceden de görmüştük" diyerek" bazı projelerin gerçekleşmediğini söyledi.

MHP Grup Başkan Vekili Hamit Yavuz da, 15 yıldır Gökçek’in bazı hizmetlerinin kent için yararlı olmasına karşın birçok konuda belediyenin eksiklikleri olduğunu savundu. Ulaşımın ve suyun kentin en büyük sorunları olduğunu ifade eden Yavuz belediyenin bir an önce metro çalışmalarına hız vermesi gerektiğini ifade etti.

Obama takdir etti CHP’liler etmedi

GÖKÇEK’in sunumunun ardından CHP ve MHP grup başkan vekilleri konuşmalarında Gökçek’i eleştirdi. Gökçek, "Obama bile takdir etti ama bizim CHP’liler takdir etmedi" dedi. Gökçek muhalefetin eleştirilerinin ardından yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

"Bir değil, iki değil, üç değil, dört sefer tuş oldunuz. Artık kabul edin bu millet sizi istemiyor. Seçimlerden önce CHP ve SHP’nin oyları yüzde 34 iken yüzde 31’e gerilemiş. Seçimden sonra öyle bir hava yaratıldı ki sanki biz seçimi kaybettik. Dünyada bir Başkent’te dört dönem seçilen bir belediye başkanı var mı gösterin." Gökçek meslek odaları ve sivil toplum örgütleriyle yaşanan sorun için muhalefetin aracı olmasını istedi. Gökçek, "Sivil toplum örgütleri ideolojik olarak davranmayacaklarına söz verirlerse ve bunu beyan ederlerse her türlü işbirliğine bugün hazırım" dedi.

Kaynak: DHA

Etiketler: , Haber
Haberler››Politika››Cami Hoparlöründen Yardım Tartışması - Haberler