Rahip, Batman'daki Cami Onarım Çalışmalarına Destek Verdi

Batman'ın Gercüş ilçesine bağlı Arıca köyünde cami onarımına Gercüş Kaymakamlığınca destek sağlandı. Muhtar ve cami imamı tarafından başlatılan cami onarım çalışmalarına bir destek de Mor Aho Manastırı rahibi Edip Daniel Savcı'dan geldi.

20.11.2018 17:29 | Son Güncelleme: 20.11.2018 19:35

Batman'ın ilçesine bağlı Arıca köyünde caminin onarımına rahip de destek oldu. Arıca köyünde yaklaşık 100 yıl önce Müslümanlar ve Süryaniler tarafından inşa edilen caminin onarımı için Gercüş Kaymakamlığınca destek sağlandı.

CAMİ ONARIM ÇALIŞMASINA BİR DESTEK DE RAHİPTEN GELDİ

Kaymakamlıkça malzeme desteği verilmesi üzerine Muhtar Mehmet Şerif Ekinci ile imam Mehmet Beşir Kardaş tarafından başlatılan caminin onarım çalışmalarına bir destek de Mor Aho Manastırı rahibi Edip Daniel Savcı'dan geldi. Muhtar, imam, rahip el birliği ile kum ve çimento ile hazırladıkları harçla minber ve caminin duvarlarını onardı.

"KAYMAKAMLIK, RAHİP, İMAM VE BEN, BİRLİKTE BURAYI ONARDIK"

Muhtar Ekinci, AA muhabirine, 100 yılı aşkın süredir ayakta kalan camiyi onarmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Caminin minber ve duvarlarını imam ve rahip ile onardıklarını vurgulayan Ekinci, "1900'lü yılların başında camimiz Süryanilerle birlikte inşa edilmiş. Yıllardır ibadete açık, hizmet veriyor. Kaymakamlık, rahip, imam ve ben, birlikte burayı onardık." dedi.

"DİN, DİL, IRK, RENK AYRI OLABİLİR AMA BİRLİKTE YAŞAMAK ÖNEMLİ"

İmam Kardaş, yaklaşık 100 yıl önce Müslümanlar ve Süryani tarafından inşa edilen caminin yine elbirliği ile onarıldığını söyledi.

"Camimizin minber kısmı su kaçırıyordu. Kaymakamlıktan gerekli desteği aldık." diyen Kardaş, şunları kaydetti:

"Bölgede yüzlerce yıldır Müslüman ve Süryaniler bir arada, barış içerisinde yaşıyor. Bu ve çevredeki köylerde Müslümanlar ve Süryaniler var. Bu köylerin hiçbirinde bugüne kadar bir sıkıntı olmadı. İnsanlar birlik ve beraberlik içerisinde yaşamıştır. İbadet bilinci kişinin kendisi ile Rabbi arasındadır. Dil, din, ırk, renk ayrı olabilir ama birlikte yaşamak önemli. Bu çalışmayla güzel bir örnek ortaya çıktığına inanıyorum."

"GEREKTİĞİNDE MÜSLÜMANLAR DA BİZE YARDIMCI OLUYOR"

Rahip Savcı da bu işbirliğini "insanların diyaloğu" olarak nitelendirdi. "Hoşgörü, yani insanlar arasında sevgi bağı oluşturan bir şeydir bu gibi durumlar. Gerektiğinde Müslümanlar da bize yardımcı oluyorlar. Bundan daha doğal ve güzel bir şey olamaz." ifadelerini kullanan Savcı, köyde manastırlarının bulunduğunu, köydeki vatandaşlardan büyük destek gördüklerini aktardı.

"BU YAPTIĞIMIZ ÇOK UFAK BİR ŞEYDİR"

Savcı, "Binlerce yıldır biz Süryaniler bu topraklarda yaşıyoruz. Müslümanlar bu köye geldiklerinden beri hep birlikte yaşıyoruz. Böyle durumlarda elbette bizlerin de yardım etmesi gerekiyor. Bu yaptığımız çok ufak bir şeydir." şeklinde konuştu.

Rahip, Batman'daki Cami Onarım Çalışmalarına Destek Verdi

Gercüş, Güncel

Kaynak: AA


18.01.2020 23:54:40