16.03.2018 11:30

Can Yüce Kimdir?

Can Yüce Kimdir?

Kendini hem çocuk hem bir sosyal medya adamı olarak tanıtan, Instagram'da tanıdığımız ve YouTube üzerinden şarkıları milyonlarca izlenen Can Yüce ile PembeNar.Com için özel bir röportaj yaptık.Röportaj: Gizem Aydoğan

Can Yüce kimdir desem?

Aslında bu soruyu ben de kendime çok soruyorum. Özetleyecek olursam da; sanatın her dalına meraklı, arada çizer genel de yazar, idealleri de var ama hayallerine daha fazla önem veren biri.

Sen kendine hala bir çocuğum diyorsun. Neden?

Büyümek iyi bir şey mi bilmiyorum ki. Büyüdükçe içimdeki çocuktan uzaklaşmayıp ona olabildiğince yakın olmaya çalışıyorum ki hayatı tadında ve dozunda yaşayabilmek için.

Bu çocuk ruhun şarkılarında var mı? Şarkıların senin hangi yanını yansıtıyor?

Olmaz olur mu hiç! Çocuk olmak dünyada ki en güzel ve en özel his bana göre. Çocuktan kastım da oyuncaklarla oynamak değil yanlış olmasın. Çocuk olmaktan kastım iyi niyetli, saf ve karşılıksız sevgi... Şarkılarım genel olarak benim eğlenceli yanımı yansıtıyor görünse de 'İçimde ukde kalmış hayallerimi yansıtıyor.'

İlk şarkın hangisi? Bu müzik serüveni nasıl başladı?

- 2009 yılında annemin vefatı üzerine yazdığım 'derdim var' adlı şarkımın üzerine duygularımı daha iyi anlatabildiğimi düşündüğüm için müziğe ağırlık verdim. Yoksa hayalim iyi bir oyuncu olmaktı...

Can Yüce nasıl oldu da popüler oldu. Bir kırılma noktası var mı? Deyimi yerindeyse nerede patladın?

2016 yılının mayıs ayında çok sevdiğim arkadaşım Umut Kumaş'la sosyal medyada paylaştığımız coverlar günden güne ilgi görmeye başlayınca sözü ve müziği bana ait olan 'Sanki Rüya' adlı şarkımın amatör bir video ile sosyal medya hesabımızda paylaşarak daha büyük bir kitleye eriştik diyebiliriz.

Sen kime hitap ediyorsun? Hedefinde kimler ve ne var?

- İnsan olan herkese hitap etme gayesindeyim. İnsan olan derken gerçekten 'insan' olan insanlara... Hedefimde sanat var, sanatı seven herkese hitap etmek ister, kalplerine dokunmak isterim.

Kendine kimi rol model alıyorsun?

- Ben kendim olma çabasındayım. İlla biri veya birilerini örnek vermek gerekirse; Neşet Ertaş gibi 'kibirden uzak', Barış Manço gibi 'Ağabey', Cem Karaca gibi 'Sanat Aşığı', Selda Bağcan gibi 'Evrensel', Erkin Koray gibi 'ölümsüz'...

Instagram hayatı nasıl gidiyor? Instagram'ı nasıl kullanıyorsun? Ne amaçla?

Ben sosyal medya adamıyım, bunu hiç bir şekilde inkar etmemekle birlikte gurur duyuyorum. Kimse elimden tutmadı, sadece takipçilerimin desteğiyle buralara kadar geldim, şükür. Instagram'ı kullanma amacım, kendimi insanlara daha özgürce ve doğal ifade ediyor olabilmem. Onun dışında herhangi bir amacım yok, onlar benim ailem gibi oldu. Siz ailenizden hiç amaç güder misiniz?Instagram'da kimleri ve neleri takip edersin?

Eşimi dostumu takip ediyorum genelde.

Aklım Gider Aklına birine mi yazıldı? Var mı hayatında böyle aklını alan biri : )

- Aklım Gider Aklına herhangi birine yazıldı diyemem doğrusu. Hayatımda da biri yok, şu sıralar sadece sanatıma aşık, işime evliyim. : )

Şarkılarını dinledim de biraz tekerleme gibi. Öyle mi? Var mı birinden esinlenme?

- Tam anlamıyla tekerleme diyemeyiz, benim yaptığım sadece kelime oyunu. Her ne kadar sözlerinin manasına kimse dikkat edemese de tek okumada 'aaa bunu kasıt etmiş bu çocuk' diyenleri o kadar duyuyorum ki.

Can Yüce'yi YouTube'dan ve Instagram'dan takip edebilirsiniz.

Gizem Aydoğan

gizem.aydogan@milliyet.com.tr

Instagram/gizemaydogan

Twitter/aydogangizem
Kaynak: Pembenar
Aydoğan, Instagram, Kadın

Son Dakika Haberleri