03.04.2017 19:09

Çanakkale Ruhu Keçiören'de Yeniden Yaşatıldı

Çanakkale ruhu Keçiören'de yeniden yaşatıldı Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak: "Tarihin akışını değiştiren büyük destanın bu sene 102'nci yılı.

Çanakkale ruhu Keçiören'de yeniden yaşatıldı
Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak: "Tarihin akışını değiştiren büyük destanın bu sene 102'nci yılı. 2009'dan bu yana düzenlediğimiz bu canlandırma ile o anları adeta yeniden yaşatıyoruz"
"Bu topraklarda hür yaşıyorsak bunu 1 8 Mart 1915'te Çanakkale Geçilmez diyen yiğitlere borçluyuz"
"Biz bu güçlü tarihimizden aldığımız feyzle tam 101 yıl sonra 15 Temmuz 2016'da yeni bir destan yazdık"
"Keçiören 27 şehidiyle en fazla şehit veren ilçe oldu"

ANKARA - Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, "Biz bu güçlü tarihimizden aldığımız feyzle tam 101 yıl sonra 15 Temmuz 2016'da yeni bir destan yazdık" ifadelerine yer vererek, 15 Temmuz darbe teşebbüsüne ilişkin, "Vatan aşkıyla sokağa dökülen yiğitlerimizden 248'i şahadet şerbetini içti. Keçiören 27 şehidiyle en fazla şehit veren ilçe oldu" dedi.
Keçiören Belediyesi, Çanakkale Destanını kurduğu dev plato ile yeniden yaşattı. Keçiören'de bulunan Çanakkale Şehitlik Anıtı'nda kurulan platoda Çanakkale Savaşı dönemine ait sahneler teatral gösteriler ile yeniden canlandırıldı. Programa Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Keçiören Kaymakamı Uğur Bulut, AK Parti Ankara Milletvekili Jülide Sarıeroğlu da katıldı.
Programda konuşan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, "Tarihin akışını değiştiren büyük destanın bu sene 102'nci yılı. 2009'dan bu yana düzenlediğimiz bu canlandırma ile o anları adeta yeniden yaşatıyoruz. Bu topraklarda hür yaşıyorsak bunu 18 Mart 1915'te Çanakkale Geçilmez diyen yiğitlere borçluyuz. O kahramanlar vatanı kurtarmak için gittiler. Dönmeyi değil vatan için ölmeyi seçtiler. Yedi düvele karşı aynı ruh, aynı inanç ve aynı imanla çarpışarak Türk ordusunun kahramanca şahlanışını gösterdiler. Tüm dünyanın parmak ısırdığı bu büyük destan sadece tarihimizin önemli bir parçası değil, geleceğimizin de en güçlü dayanağıdır" ifadelerini kullandı.
"Keçiören 27 şehidiyle en fazla şehit veren ilçe oldu"
Başkan Ak, tarih şuuruna sahip olmayan topluluklar tarih yazamayacağını sözlerine ekleyerek, "Biz bu güçlü tarihimizden aldığımız feyzle tam 101 yıl sonra 15 Temmuz 2016'da yeni bir destan yazdık. Ölümü öldüren kahramanlarımız işgale, istilaya geçit vermeyerek yeniden bayrağımıza ve vatanımıza sahip çıktı. Biz kez daha bu ülke üzerinde oynanan hain oyunları bozdu. İman gücü, vatan aşkıyla sokağa dökülen yiğitlerimizden 248'i şahadet şerbetini içti. Keçiören 27 şehidiyle en fazla şehit veren ilçe oldu. Gençlerimiz tıpkı Çanakkale'deki 15'liler gibi şehit oldu" değerlendirmesinde bulundu.
Söz konusu etkinliklerle tarihi bağların, millet olma şuurunu güçlendirmesinin hedeflendiğini dile getiren Ak, "Bugüne kadar tarihi yerinde görmesi, şehitlik anıtında dua etmesi için yaklaşık 18 bin 494 kişiyi Çanakkale'ye gönderdik. Çanakkale Şehitleri Anıtının bir benzerini Kartaltepe Kent Ormanımıza inşa ettik. Şimdi de Keçiören girişine 15 Temmuz Şehitler anıtı inşa ediyoruz. Bu anıtlar şühedaya duyduğumuz minnetin bir ifadesi, gelecek nesillere tarih mirasıdır. Atalarımız birlik ve beraberlikle, kol kola, omuz omuza nasıl mücadele ettiyse bizler aynı şuurla hareket etmeli el ele vermeliyiz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın dediği gibi, 'bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız'. Bugün de Çanakkale Destanının önemli bölümlerini anlatan teatral gösterimizi başlatmış oluyoruz" diye konuştu.
Başkan Ak, söz konusu gösterilerin 8 Nisan tarihine kadar süreceğini ve Çanakkale Savaşının önemli 8 ayrı sahnesinin canlandırılacağını ifade etti. Ak, "Platomuzda Seyit Onbaşı'nın insanüstü azmi ve gayretiyle top mermisini sırtlayışını, Conkbayırı Savunmasını, asker uğurlama anını, çıkartma harekatını izleyebileceksiniz" şeklinde konuştu.
Platonun yanı sıra etkinlik kapsamında müze bölümünde savaşta kullanılan silah, mermi, askeri mühimmatı ve askerlerin kişisel eşyaları da sergileniyor.
(BEN-BT-
Kaynak: İHA
Mustafa Ak, Keçiören, Çanakkale, Yerel