18 Mayıs 2018, 17:42

Çanakkale Şehit Tabip Binbaşı Mehmet İsmail, Tespit Edilen Mezarında Anıldı -Hd

Şehit Tabip Binbaşı Mehmet İsmail, tespit edilen mezarında anıldıÇANAKKALE Savaşları'nın yaşandığı Tarihi Gelibolu Yarımadasında, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından mezarı tespit edilen şehit Tabip Binbaşı Mehmet İsmail, 'Tıbbiyeden Şehadete' programı kapsamında...

Şehit Tabip Binbaşı Mehmet İsmail, tespit edilen mezarında anıldı

ÇANAKKALE Savaşları'nın yaşandığı Tarihi Gelibolu Yarımadasında, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından mezarı tespit edilen şehit Tabip Binbaşı Mehmet İsmail, 'Tıbbiyeden Şehadete' programı kapsamında mezarı başında anıldı. Şehit Tabip Binbaşı Mehmet İsmail'in mezarı, Çanakkale Muharebelerinin mezar yeri belli olan tek şehit doktoru olma özelliğini taşıyor.

Çanakkale Savaşlarında Zığındere Muharebeleri sırasında 28 Haziran 1915 tarihinde yaralanan 126'ncı Alay 1'inci Taburda görevli Binbaşı Tabip Mehmet İsmail, 29 Haziran 1915 günü şehit düşerek, Zığındere ile Şahindere Sargı yeri arasındaki Harp Yolu Güzergahı üzerinde defnedildi.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı'nın, Tarihi Gelibolu Yarımadasında şehit mezarların tespiti çalışmaları kapsamında şehit Binbaşı Tabip Mehmet İsmail'in mezarı tespit edildi. Şehit mezarı düzenleme çalışmalarının ardından ziyarete açılacak.

Sağlık-Sen tarafından bugün akşam düzenlenecek olan, 'Tıbbiyeden Şehadete' programı öncesinde şehit Binbaşı Tabip Mehmet İsmail mezarı başında Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Çanakkale İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Taşçı, Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Ufuk Tali ve Sağlık-Sen Çanakkale Şube Başkanı Suat Özen katılımıyla anıldı. Katılımcılara, Tarihi Alan Başkanlığı görevlileri tarafından şehit Tabip Binbaşı Mehmet İsmail'in mezarı hakkında bilgi verildi. Anma töreni Kur'an-ı Kerim ve duaların okunması ile sona erdi.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Çanakkale Savaşları'nın yaşandığı Tarihi Yarımadada bir şehit subayın mezarının daha tespit edildiğini söyledi. Tespit edilen mezarın Zığındere Muhaberelerinin en çetin günlerinin yaşandığı cephe gerisinin hemen arka tarafında yer alığını belirten Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, şöyle konuştu: ?Tabip Binbaşı Mehmet İsmail Bey'in mezarını Alan Başkanlığı olarak tespit ettik. 103 yıl sonra böyle kahraman bir Subayın ve kahraman bir Türk evladının başında dua etmek, onun kabrini ziyaret etmek bizler için çok büyük bir onur. Arkamızdaki mezarda bulunan Tabip Binbaşı Mehmet İsmail Bey Çanakkale Savaşları'nın en yoğun çarpışmalarının yaşandığı Zığındere Muhaberelerinde yaralanarak, şehit olmuş bir sağlıkçı Tabip Subayımız. Bugüne kadar Çanakkale Savaşları'nda tespit edilen en yüksek rütbeli sağlıkçı subayımız olması özelliğini taşıyor.?

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş ise, 'Tıbbıyeli Şehitleri Anma Programı kapsamında Tabip Binbaşı Mehmet İsmail Bey'in kabrinin bulunmuş olmasını önemsiyoruz. Aynı zamanda Alan Başkanımıza böyle anlamlı bir kabir tespitini bizimle paylaşmasından dolayı teşekkür ederim. İnşallah bundan sonraki süreçte bu alanın düzenlenmesi bakımından da sendika olarak katkılarımızı sunacağız" dedi. İsmail Kaşdemir,Gelibolu,Mehmet İsmail,Çanakkale
Kaynak: DHA