Çanakkale Şehitleri Makedonya'da Anıldı

Makedonya'da, Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 102'nci Yıldönümü dolayısıyla anma programı düzenlendi.

19.03.2017 04:17
Makedonya'da, Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 102'nci Yıldönümü dolayısıyla anma programı düzenlendi.

Ülkenin kuzeybatısındaki Gostivar kentinin Aşağı Banitsa köyündeki Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulunda düzenlenen anma programına, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Programa katılan İslam Toplumu Milli Görüş (İGMG) Genel Başkan Yardımcısı ve Teşkilatlanma Başkanı Murat İleri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Makedonya'daki Türkler ile bir araya gelerek güzel anıları paylaşmak istediklerini ifade etti.

Çanakkale'de yaşananları ve geçmişte Müslümanlara önderlik yapmış kişileri anmak için bir araya geldiklerini dile getiren İleri, "Çanakkale'deki ecdadımızın yaşadıklarını bir nebze bile olsa tekrar canlandırarak, bugünün gençliğini bilinçlendirmek ve şuurlandırmak üzere buradayız. Kardeşlerimizle tarihe bir yolculuk yapacağız. 'Geçmişini bilmeyen, geleceğinden emin olamaz' sloganından hareketle, özellikle geçmişte yaşanan bir takım duygu ve heyecanı bugün yaşayarak, yarın daha emin toplum ve güzelliklere ulaşmak için bunları paylaşacağız." diye konuştu.

Genç Kalemler Derneği yöneticisi Beytullah Yusuf da 18 Mart tarihinin Türk ve İslam alemi için önemli bir gün olduğunu belirterek, Çanakkale şehitlerini anma programını bu yıl geleneksel olarak 3'üncü kez düzenlediklerini aktardı.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda, İslam'a katkıda bulunmuş şahsiyetler ve Çanakkale şehitleri hakkında konferans düzenlendi.
Kaynak: AA
Çanakkale, Makedonya, Gostivar, Politika, Güncel