Çanakkale Zaferinin 92. Yıldönümü

Malatya'da Yerel Gündem 21, Tarih, Kültür ve Sanat Çalışma Grubu Tarafından Çanakkale Şehitlerini Anma Programı Düzenlendi.

19.03.2007 12:47 | Son Güncelleme: 19.03.2007 12:47Çanakkale Zaferinin 92. Yıldönümü
Malatya'da Yerel Gündem 21, Tarih, Kültür ve Sanat Çalışma Grubu tarafından Çanakkale Şehitlerini Anma Programı düzenlendi.

Yerel Gündem 21 Salonu'nda gerçekleştirilen programa Malatya Belediye Başkanı Cemal Akın, eşi Nurten Akın, Yerel Gündem 21 Genel Sekreteri Doç. Dr. Ahmet Baysar, Yerel Gündem 21 Grup Temsilcileri, üyeleri ve davetliler katıldı.

Belediye Başkanı Cemal Akın, Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşü ve Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşuna sebep olan büyük mücadelelerden birinin Çanakkale Zaferi olduğunu, fakat bu mücadelede sadece vatanı için canını veren şehitlerimizin değil, bu savaş sonrasında başkomutanlığa yükselen Mustafa Kemal Atatürk ve Sultan Abdülhamid'in tabyalara yerleştirmiş olduğu büyük savaş toplarının katkılarının göz ardı edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Yerel Gündem 21 Genel Sekreteri Doç. Dr. Ahmet Baysar, Çanakkale Zaferinin 92. yıldönümünde büyük mücadele kahramanlarının İstiklal Meşalesini bize miras bıraktıklarını belirterek bu topraklarda yaşamanın, bu toprakların insanı olma şuurunu yaşatmanın önemini ifade etti. Şehitlerimizin ruhu şad olsun diyen Baysar, Allah bu millete bir daha Çanakkale'yi yaşatmasın dileğinde bulundu.

Yerel Gündem 21 Tarih, Kültür ve Sanat Çalışma Grubu Temsilcisi Avukat, Abdulkadir Artan da Çanakkale Savaşı'nın aslında bir "hilal ve haç" savaşı olduğunun bilincinde olduklarını belirterek, "Bu zaferin komutanlarından biri Malatyalı'dır. Çanakkale Zaferi'nin muzaffer komutanı İstiklal Madalyası kazanmış Malatyalı Cevat Çobanlı Paşa'nın Malatyalılarca bilinmesi ve tanınması gerekir"dedi.

Programda Tarih, Kültür ve Sanat Çalışma Grubu üyesi Malatyalı şairler; Adil Akkoyunlu, Bahri Çavuşoğlu, Nurettin Gür, Nuri Özpolat, Osman Kaya ve Sevim Emir Çanakkale ve şehitlik üzerine şiirler okudular. Sanatçı Yakup Fırat'ın söylediği türküler ile program sona erdi.

(NA-ST-ST-Y)

19.03.2007 12:30 TSİ


Kaynak: İHA

24.01.2020 00:51:45