09.05.2019 20:51

Çavuşoğlu: 'Tüm Engellere Rağmen AB'ye Üyelik Hedefinden Hiç Şaşmadık"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Türkiye'nin (AB'ye) tam üyeliği tabii ki Türkiye için çok önemlidir.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu , " Türkiye 'nin (AB'ye) tam üyeliği tabii ki Türkiye için çok önemlidir. Şüphesiz, AB'yi daha güçlü ve müreffeh kılacaktır." dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger, çok sayıda büyükelçi ve diplomat 9 Mayıs Avrupa Günü dolayısıyla düzenlenen resepsiyon ve konsere katıldı.

Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin önüne çıkarılan tüm engellere rağmen AB'ye üyelik hedefinden hiç şaşmadığını vurgulayarak, katılım müzakere süreci siyasi olarak engellense de AB standartları uyum çalışmalarının kararlılıkla sürdürüldüğünü ifade etti.

Mevlüt Çavuşoğlu, "Yargı reformu stratejimizin ve insan hakları eylem planımızın da nihai hale geldiğini ve önümüzdeki günlerde Adalet Bakanımızın, Cumhurbaşkanımızın ( Recep Tayyip Erdoğan ) katıldığı bir toplantıda bunu açıklayacağını şimdiden duyurmak isterim." dedi.

İlerleyen süreçte vize serbestisi diyaloğu sürecinin tamamlanmasına öncelik vereceklerini söyleyen Çavuşoğlu, " Vize serbestinin, hem halklarımızı birbirine daha yakınlaştıracağına hem de karşılıklı ticaret ve ortak refaha katkı sunacağına inanıyoruz. Bu çerçevede, kalan kriterlerin yerine getirilmesine yönelik çalışmalara da hız vereceğiz." dedi.

Çavuşoğlu, 18 Mart mutabakatı kapsamında Türkiye'nin üzerine düşen sorumluluklarını yerine getirmeye devam ettiğinin altını çizerek, Türkiye ile AB arasındaki bu mutabakatın, kıtanın geleceği bakımından son derece önemli somut bir örnek olduğunu söyledi.

AB'nin bir parçası olan Türkiye'nin Birlik içerisindeki gelişmeleri yakından izlediğini belirten Çavuşoğlu, AB'nin bugünlerde Brexit, yabancı düşmanlığı, düzensiz göçmen krizi, İslamofobi ve popülizm gibi çeşitli ciddi sınamalarla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, tüm bu sınamalarda Türkiye ile AB arasındaki iş birliğinin oldukça hayati olduğunun altını çizerek, "Türkiye'nin (AB'ye) tam üyeliği tabii ki Türkiye için çok önemlidir. Şüphesiz AB'yi daha güçlü ve müreffeh kılacaktır." ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, konuşmasının sonunda 9 Mayıs Avrupa Günü'nü kutladı.

"AB, çeşitliliği güçlendirmekten yana bir proje"

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger de konuşmasının başında Birliğin kuruluş sürecine ilişkin bilgi vererek, "Barış, ortaklık, ortak değerler ve dayanışma projesi olan bu proje (AB), sona ermekten bugün çok uzaktır." dedi.

Christian Berger, 27 ülkeden oluşan bir topluluk olan AB'nin, bugün her zaman olduğundan daha da vazgeçilmez olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Berger, Birliğin mottosunun çeşitlilik içinde birlik olduğunu söyleyerek, Avrupa'nın her şeyden önce bir topluluklar topluluğu olduğunu kaydetti.

AB projesinin tam merkezinde kültürel çeşitliliğin yer aldığına işaret eden Berger, Birliğin, çeşitliliği güçlendirmekten yana bir proje olduğunu dile getirdi.

Program kapsamında, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), 9 Mayıs Avrupa Günü dolayısıyla konser verdi.

Berger'in ev sahipliğinde ATO Congresium'da düzenlenen konserde orkestrayı şef Theodore Kuchar yönetti.

Antonio Di Cristofano'nun solist olarak yer aldığı konserde orkestra, Wolfgang Amadeus Mozart , Antonin Dvarok ve Bedrich Smetana'nın eserlerini çaldı.

CSO, yarın da başkentlileri, CSO Konser Salonu'nda aynı repertuvarla buluşturacak.Çavuşoğlu: 'Tüm Engellere Rağmen AB'ye Üyelik Hedefinden Hiç Şaşmadık
Kaynak: AA
Avrupa , Mevlüt Çavuşoğlu , Türkiye , Avrupa Birliği , Güncel