Cengiz Dağcı'ya Londra'da Son Görev

Perşembe günü vefat eden Kırımlı yazar Cengiz Dağcı'nın cenaze namazı bugün Londra'daki Süleymaniye Camii'nde kılındı.92 yaşındaki Türkiye aşığı yazarın, memleketi Kırım'da toprağa verilmesi bekleniyor.

26.09.2011 18:16 | Son Güncelleme: 26.09.2011 18:16Cengiz Dağcı'ya Londra'da Son Görev
Perşembe günü vefat eden Kırımlı yazar Cengiz Dağcı'nın cenaze namazı bugün Londra'daki Süleymaniye Camii'nde kılındı. 92 yaşındaki Türkiye aşığı yazarın, memleketi Kırım'da toprağa verilmesi bekleniyor.

Burhan Aygün'ün kıldırdığı cenaze namazına, Türkiye'nin Londra Başkonsolosu Ahmet Demirok, Din Hizmetleri Müşaviri Prof. Dr. Seyfettin Erşahin, Kültür ve Tanıtma Müşaviri Tolga Tuyluoğlu'nun, Yunus Emre Kültür Merkezi direktörü Mevlüt Ceylan'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

Edinilen bilgiye göre, daha önce Londra'da toprağa verileceği duyurulan Dağcı'nın cenzasinin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun devreye girmesi sonucu Kırım'da toprağa verileceği belirtiliyor. Kırımlılar Derneği'nin de girişimiyle resmi işlemlerin tamamlanmasının ardından önce Türkiye'ye, oradan da Kırım'a götürülerek toprağa verilmesi beklenen cenazenin, nakil işlemleri tamamlanana kadar Süleymaniye Camii'nin morgunda bekletileceği öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, Dağcı'nın vefatı dolayısıyla bir taziye mesajı yayınlayarak, "Türk yazı dünyasına pek çok eser kazandıran değerli yazar Cengiz Dağcı'nın vefatını derin bir teessürle öğrendim." sözlerine yer vermişti.

Türk edebiyatının lirik yazarı olarak bilinen ve yazdığı 25'ten fazla eserin tamamı Türkçe yayınlanan Dağcı'nın uzun süredir rahatsız olduğu biliniyordu.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanya'ya esir düşen ve daha sonra İngiltere'ye yerleşen Dağcı, Perşembe günü Londra'da vefat etmiş ve vefatı memleketi Kırım, Türkiye ve Avrupa'da büyük üzüntüye sebep olmuştu.

1946'dan bu yana Londra'da yaşayan Kırımlı yazarın, "Badem Dalına Asılı Bebekler", "Yoldaşlar", "Anneme Mektuplar", "Onlar da İnsandı", "Yurdunu Kaybeden Adam" gibi Türk edebiyatına kazandırdığı önemli eserleri bulunuyor. Hayatı boyunca Türkiye'yi hiç görmemesine karşın eserlerini Türkiye Türkçesi ile kaleme alan Dağcı'nın, Kırım Tatarcası ile yazdığı şiirleri de bulunuyor.

Dünya

Kaynak: CHA

26.01.2020 14:08:28