Cepheden Vıp Dönüş

Irak'ta Görev Yaparken Geçen 23 Mart'ta Basra Körfezi'nde İran Tarafından Esir Alınan 15 İngiliz Denizci, Asla Hayal Edemeyecekleri Bir Şekilde Dün Ülkelerine Döndü.

Cepheden Vıp Dönüş
09.04.2007 15:30 | Son Güncelleme: 09.04.2007 15:30

Irak’ta görev yaparken geçen 23 Mart’ta Basra Körfezi’nde İran tarafından esir alınan 15 İngiliz denizci, asla hayal edemeyecekleri bir şekilde dün ülkelerine döndü.

Askerler dün Tahran’dan British Airways’in tarifeli seferiyle business class’ta şampanya içerek Londra’ya uçtu ve Heathrow’da VIP olarak karşılandı.İngiltere Başbakanı Blair, askerlerin serbest kalması için İran ile pazarlık yapılmadığını söyledi ve İran halkına da seslendi: "Size karşı hiçbir kötü niyet beslemiyoruz. Eski bir medeniyet olan, gururlu ve mağrur tarihe sahip bir ulus olan İran’a saygı duyuyoruz."

İKİ hafta önce Basra Körfezi’nde devriye gezerken İranlılar tarafından gözaltına alınan 15 İngiliz askeri serbest bırakıldıktan sonra dün Tahran’dan Londra’ya business class’ta uçarak geldiler ve Heathrow Havaalanı’nda VIP olarak karşılandılar. Askerler, İranlı yetkililerin verdiği üzerlerine oturmayan sivil elbiselerle bindikleri uçaktan askeri üniformalarıyla indiler. Tahran’dan ayrılmadan önce Ahmedinejad tarzı ceket ve kravatsız gömlekleriyle son bir kez İran’dan özür dileyen; öğrendikleri biraz Farsça ile "teşakkur" eden askerler, British Airways uçağına biner binmez kahkahalar atmaya başladılar ve şampanya patlattılar. İngiltere Başbakanı Tony Blair rehinelerin bırakılması için herhangi bir pazarlık yapmadıklarını söyledi.

İran’ın serbest bıraktığı İngiliz askerler, dün sabah Tahran’dan çeşitli hediyelerle uğurlandı.

Biri kadın 15 İngiliz asker, British Airweys’e ait Boeing 747’nin business class bölümünde yolculuk ettiler ve uçağın arka bölümünde yer alan yolcular ve gazetecilerle hiçbir şekilde görüştürülmediler. Uçaktaki Sky muhabirinin bildirdiğine göre askerler uçağa biner binmez şampanya patlatarak serbest kalmalarını kutladılar.

İngiliz askerler saat 12.00’de (TSİ 14.00) güneşli ve sıcak bir havada indikleri Heathrow Havaalanı’nda askeri yetkililer ve diplomatlar tarafından VIP törenle karşılandılar. Askerler neşe içinde gazetecilere poz verdikten sonra havalanında çalışır vaziyette bekleyen askeri helikopterlere bindirilerek Devon’daki Chivenor Kraliyet Deniz Üssüne götürüldüler. Hediyelerini yanlarında taşıdıkları görülen İngiliz askerler Chivenor üssünde sağlık kontrolünden geçirildikten ve dış istihbarat teşkilatı MI6 görevlilerine ifade verdikten sonra aileleriyle görüşebilecekler.

BLAIR: PAZARLIK YAPMADIK

İngiltere Başbakanı Tony Blair, İran’ın esir aldığı 15 İngiliz askerinin serbest bırakılmasından ve ülkelerine dönmelerinden büyük memnuniyet duyduklarını söyledi. Askerleri taşıyan British Airways uçağının Heathrow havaalanına inmesiyle aynı dakikalarda Başbakanlık konutunda açıklama yapan Blair, askerlerin serbest bırakılması için Tahran yönetimiyle gizli bir anlaşma yaptıklarına ilişkin söylentileri yanıtlarken, "Anlaşma veya görüşme yapmadık" dedi.

Tony Blair, krizin başından itibaren ölçülü bir yaklaşım sergilediklerini; sert ancak sakin durduklarını ve herhangi bir pazarlık yapmadıklarını söyledi. Blair, kriz sırasında kendilerine yardımcı olan Avrupa’daki, BM Güvenlik Konseyi’ndeki ve bölgedeki ülkelere de teşekkürlerini sundu.

Başbakan Blair, konuşması sırasında İran halkına da seslendi. "Size karşı hiçbir kötü niyet beslemiyoruz." diyen Blair, "Tam aksine, eski bir medeniyet olan, gururlu ve mağrur bir tarihe sahip bir ulus olan İran’a saygı duyuyoruz." diye konuştu. Blair, İran hükümetiyle aralarındaki sorunları ise barışçı yollardan, diyalog yoluyla çözmeyi umduklarını ifade etti.

Kaynak: DHA

Etiketler: , Haber
Haberler››Dünya››Cepheden Vıp Dönüş - Haberler