Çevre ve Şehircilik Bakanı Sarı Açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, "A partisinin, B grubunun anayasası değil hepimizin anayasası için el birliğiyle anayasamızı yapacağız ve milletimizin hizmetine sunacağız" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sarı Açıklaması
31.01.2016 15:55 | Son Güncelleme: 31.01.2016 15:55

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, "A partisinin, B grubunun anayasası değil hepimizin anayasası için el birliğiyle anayasamızı yapacağız ve milletimizin hizmetine sunacağız" dedi.

Sarı, AK Parti Adana İl Başkanlığınca bir otelde düzenlenen 74. İl Danışma Meclisi Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki operasyonlarda şehit olan güvenlik güçleri için rahmet, ailelerine sabır dileğinde bulunarak, yaşanan terör olaylarını lanetlediğini ifade etti.

Sarı, Doğu ve Güneydoğu'da bazı belediyelerin yasa dışı faaliyetler içerisinde olduklarını gördüklerini belirterek, "Millete hizmet için kendilerine verilen makineleri, milleti mağdur etmek için kullandılar, kullanıyorlar" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kaymakamlara, "Gerekirse mevzuatı bir kenara koyun, milletimizin huzurunu koruyun" talimatını verdiğini anımsatan Sarı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Cumhurbaşkanımızın çağrısı doğrudan bununla ilgilidir. Yani devletin verdiği imkanları devlet aleyhine kullanmaya çalışanların önüne geçme çağrısıdır. Devletimize dönüp 'Çatışmalar dursun, operasyonlar durdurulsun, şu yapılsın, bu yapılsın' diyorlar. Terör örgütüne silah bırakma çağrısı yapmaktan imtina ediyorlar. Devletimizin çağrısı çok açıktır. Kamu düzenini korumak için yaptığımız faaliyetlerle ilgili çağrı yapmaktan vazgeçsinler. Terör örgütüne, onların bağlı olduğu gruplara silah bırakma çağrısı yapsınlar. Her ne pahasına olursa olsun millet, devlet müdafaasını sürdüreceğiz. Çünkü biz tek milletiz. Türk'ü, Kürt'ü, Laz'ı, Çerkez'i, Romanı'yla tek milletiz. Arap'ı, Süryani'si, Sünni'si ve Alevisi'yle tek milletiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aynı konuşmada, "Paralel yapıyla mücadelede desteğim daime yanınızdadır. İstediğiniz anda özel kalemimi telefonla arayarak bu bilgileri verebilirsiniz" dediğini de hatırlatan Sarı, "(Sayın Cumhurbaşkanımızla görüşmek istiyoruz. Paralel yapıyla ilgili ihbarda bulunacağız, mağduruz) dediler. Cumhurbaşkanlığının santralleri kilitlendi. Milletimizi 1 Kasım'da bunlara en güzel cevabı verdi. AK Parti'nin arkasında durdu, 'Yürü' dedi. 'Yürü ve Türkiye'yi karanlıktan aydınlığa, belirsizlikten refaha çıkar' dedi" ifadesini kullandı.

Yeni anayasa çalışmaları

Sarı, Türkiye'nin önde gelen sivili toplum kuruluşlarınca "Yeni anayasa için hep birlikte" sloganıyla kurulan Türkiye Anayasa Platformunun dün itibariyle çalışmalara başladığını bildirdi.

Bu platformun, Türkiye'nin her bölgesinde, yeni anayasayla ilgili toplantılar yapacağını belirten Sarı,"Siyasi partilerle konuşarak anayasa çalışmalarını hızlanması için çaba harcayacaklar. Hatırlayacaksınız muhalefetin uzlaşmaz tavırları nedeniyle yeni anayasa talebi rafa kaldırılmıştı. Türkiye'nin gerçek entelektüelleri ve sivil toplum kuruluşları bu riski gördüler. Yeni anayasa ihtiyacına en ciddi desteği vermek için bu durumu toplumsal anlamda tetiklemek için bir araya geldiler. Biz de bu tarihi çabayı destekliyoruz. Milletimize yeni anayasaya duyulan ihtiyacı her platformda anlattık. Anlatmaya da devam edeceğiz" diye konuştu.

Sarı, 1 Kasım seçimleri sürecinde millete verdikleri yeni anayasa sözünü gerçekleştirmek mecburiyetinde olduklarının altını çizerek, şunları kaydetti:

"A partisinin, B grubunun anayasası değil hepimizin anayasası için el birliğiyle anayasamızı yapacağız ve milletimizin hizmetine sunacağız. Birileri ısrarla aksini iddia etse bile bu millette mecelle kültürü vardır, anayasa kültürü vardır. Eski Türkiye'de, anayasalar yukarıdan aşağıya darbelerle yapılıyordu. Devlet milleti zorluyordu. Açık oy gizli sayım yapılıyordu. Şimdi bu dönem geride kaldı. Artık millet devleti, yeni bir anayasa yapması için zorluyor, istikametimizi millet belirliyor. Ayrıca unutulmaması gereken bir konu daha var. Anayasanın değişmesi ancak başkanlık sisteminin kurulmasını sağladığı ölçüde sağlıklı olacaktır. Bugün Türkiye'de yaşanan bunca terör ve ihanet olayının sebebi; yerli ve milli bir anayasayı yaptırmamak, başkanlık sistemini engellemektir."

Çevre ve Şehirilik Bakanı Sarı, kente yapılacak yatırımlar hakkında da bilgi verdi.

Öte yandan etkinlik öncesi Kızılay tarafından otele kurulan kan bağışı noktasını ziyaret eden Bakan Sarı'ya, Kızılay Adana Şube Başkanı Yusuf Ramazan Saygılı tarafından plaket verildi.

Toplantıya, AK Parti Adana milletvekilleri Necdet Ünüvar, Mehmet Şükrü Erdinç, Tamer Dağlı ve AK Parti Konya Milletvekili Ömer Ünal ile Manisa Milletvekili İsmail Bilen'in yanı sıra çok sayıda partili katıldı.

Sarı daha sonra, Melek Girmez semti esnafıyla bir otelde basına kapalı olarak bir araya gelip, sorunları dinledi.

Kaynak: AA