Haber, Son Dakika, Haberler

Ceza, yıllar sonra itiraf etti: İlk albümüm için 4 binden oluşan müzik arşivimi sattım

Türkçe rapin önemli isimlerinden Ceza, son katıldığı söyleşide ilk albümü Nefret'i çıkarmak için yıllarca biriktirdiği 3-4 bin albümden oluşan koleksiyonunu sattığını söyleyerek herkesi şaşkına çevirdi.

25.03.2020 14:49 | Son Güncelleme: 25.03.2020 15:20

Türkçe Rap'in önemli isimlerinden Ceza, müziğe olan tutkusu, kariyerine başlangıç öyküsü, karşılaştığı zorlukları ve Türkçe Rap'in dünü, bugünü ve yarınını Red Bull Music Festival İstanbul'da katılımcılarla buluşarak anlattı. Sanatçı, ilk albümünü yayınlayabilmek için kendisinin yıllarca biriktirdiği albüm koleksiyonunu satmak durumunda kaldığını belirterek "Müzik yapabilmek uğruna müziği harcadım" dedi.

"İLK ALBÜMÜM İÇİN 4 BİNDEN OLUŞAN ARŞİVİMİ SATTIM"

Müzikseverlere, 1-15 Ekim 2019 tarihleri arasında müzik şöleni yaşatan Red Bull Music Festival İstanbul'a ev sahipliği yapan 'Red Bull House of Music' çatısı altında Türkçe Rap'in önemli ismi Ceza, takipçileriyle buluşmuştu. Red Bull'un resmi sitesinde gerçekleşen 'Ceza ile bir Sohbet' başlıklı söyleşide konuşan sanatçı, müziğe olan tutkusunu babasının müziğe olan ilgisiyle keşfettiğini belirtti. İlk albümünü yayınlayabilmek için kendisinin yıllarca biriktirdiği albüm koleksiyonunu satmak durumunda kaldığını anlatan Ceza, "Nefret albümümü çıkarabilmek için 3-4 bin albümden oluşan müzik arşivimin tamamını elden çıkardım. Bir başka deyişle müzik yapabilmek uğruna müziği harcadım" diye konuştu.

Ceza, yıllar sonra itiraf etti: İlk albümüm için 4 binden oluşan müzik arşivimi sattım

"KLASİK MÜZİKTEN, ROCK MÜZİĞE KADAR İLGİM VAR"

Kendisinin diğer müzik türlerine de hayatı boyunca aşina olduğunu, klasik müzikten heavy metale, rock müziğe ve daha birçoğuna büyük ilgi duyduğunu belirten sanatçı, 90'lı yıllarda kendi yaptığı müziğin, ana akım ve rock mecrası tarafından dışarıda bırakıldığını ifade etti.

Ceza, "Yeni yeni adımızı duyurmaya, konserlere çıkmaya başladığımızda Türkiye'de rap müziğe kötü gözle bakılıyordu. Rock müzik odağındaki bir festivalde yer aldığımız zaman ötekileştiriliyor, dışlanıyorduk. Bugün ise birçok müzik türü aynı festival çatısı altında toplanabiliyor, her katılımcı tarafından saygıyla dinlenebiliyor ve herkes birbirinin müzik zevklerine saygı gösterebiliyor" dedi.

Bunlara ek olarak kendisinin dünyanın birçok yerinden takip ettiği sanatçıyla düet ve iş birlikleri geliştirebilmek için çaba gösterdiğini ve yılmadan girişimlerde bulunduğunu anlatan sanatçı, bu emeklerinin karşılığında ilk yurt dışı konserini İsveç'te verdiğini dile getirdi.

"HER ŞEYİ BİZİMLE YAŞADIKLARI İÇİN BİZİMLE ÖĞRENDİLER"

Müzik kariyerinin dönüm noktalarından biri olarak 'Rapstar' albümünü çıkardığı 2004 yılına işaret eden sanatçı, "Cartel'den sonraki en yüksek satışa ulaşan albüm. Bana hem müzisyen olarak daha ağır olmam gerektiğini öğretti, beni olgunlaştırdı. Hem de müziğimle büyük kitlelere ulaşabileceğimi, bana kendi gücümü gösterdi. Türkçe Rap'in artık giderek yerini kanıtladığı dönemdi. Katıldığımız televizyon programlarının telefonları kilitlenir hale gelmişti, reytingler tavan olurdu. Her şeyi ilk kez bizimle yaşadıkları için bizimle öğrendiler. Yapımcılar peşimizden koşmaya başladı" sözlerini kullandı.

"YILLARCA EMEK VERDİK"

Bunlara ek olarak bu başarısında rol oynayan şeyin yıllarca verdiği emekler olduğunu vurgulayan sanatçı, "Kimse sanmasın ki biz bir anda parladık. Müzikal geçmişimizde yıllarca emek verdik, ter döktük. Hiç kimse bir anda meşhur olmuyor. Bir anda meşhur olan da malum kalıcı olamıyor. Bu yüzden müziğe ilgili olan herkese tavsiyem, müzik kulağını geliştirebilmek için devamlı araştırmaları ve dinlemeleri. Hiçbir iş kolay değildi. İnsan kendisine karşı eleştirel olmalı ve bu eleştirileri de karşılayabilmek için azimli olmak gerekiyor" dedi.

Ceza, yıllar sonra itiraf etti: İlk albümüm için 4 binden oluşan müzik arşivimi sattım

Kaynak: DHA

Etiketler: Red Bull, Magazin

Paylaş
Google'da Takip Et Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş! Instagram Sayfası
Haberler ›› Magazin ››Ceza, yıllar sonra itiraf etti: İlk albümüm için 4 binden oluşan müzik arşivimi sattım - Magazin
Yorumlar (14)
FANTAZİ SAKIZ:yeni rapçi eziyet
OKAN:bende yaptim ama pisman degilim frank sinatram dahi vardi.ama neden oldugu bende ??
CEZA ABİM BENİM:çok karakterli adamsın bilgin abi , seni 15 yıldır tanıyorum ve çizginden hiç çıkmadın helal olsun sana , örnek alınması gereken insanlardansın . . .
BUNAK:IYI HALT ETTIN. PİŞMAN MISIN PEKİİ?
OSMAN BEY:HER YERE NE YORUM YAZIYORSUN LAN LAVUK PATLATIRIM ŞAMARI HA
3 8
SANCEZ:Bu adam amerikalı olsa beğenirdiniz demi
RAPULERİST:Adam Türk ve şuanda bir sürü seveni var.
0 3
ZİYAA:Bu arkadaşı tanımıyoruz Bangaldeşlimi acaba
SELÇUK İNAN:Adam bangaldeş yazmış dediğin şeye bak
0 1
FIRAT:Yorumunu düzeltir misin sanırım yazım hatası yapmışsın (!) "tanımıyoruz" yerine "tanımıyorum" olacak.
1 19
Tüm 14 yorumu okumak için tıklayın