CHP Anyasa Mahkemesi Yolcusu

Baykal, Gül'ün Onayladığı Askere Sivil Yargı Yolunu Açan Yasayı, Parti Meclisinde Grup Kararı Aldıktan Sonra Anayasa Mahkemesi'ne Götüreceklerini Açıkladı.

CHP Anyasa Mahkemesi Yolcusu
11.07.2009 13:45 | Son Güncelleme: 11.07.2009 13:45

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayladığı askere sivil yargı yolunu açan yasayı, parti meclisinde grup kararı aldıktan sonra Anayasa Mahkemesi'ne götüreceklerini açıkladı.

29 Mart Yerel Seçimleri'nin ardından CHP'li belediye başkanlarına ''hayırlı olsun'' ziyaretinde bulunan CHP lideri Baykal'ın bugünkü gezisini Ankara'nın Beypazarı'nın Karaşar beldesi, Nallıhan'ın Sarıyar Beldesi, Güdül'ün Yeşilöz beldesi, Ayaş ve Kalecik ilçeleri oluşturdu. İlk olarak Nallıhan'ın Sarıyar Beldesi'ni ziyaret eden Baykal, burada gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

''Cumhurbaşkanı'nın onayından geçen askere sivil yargı yolu açan yasanın iptali için ne zaman Anayasa Mahkemesi'ne gideceksiniz'' şeklinde bir gazetecinin sorusuna Baykal, pazartesi günü CHP Genel Merkezi'nde yapılacak olan parti meclisi toplantısını hatırlatarak, ''Burada alacağımız grup kararı sonrası mahkemeye başvuru yapacağız'' açıklamasında bulundu.

Baykal ayrıca, Sincan'da Uygur Türkleri'nin öldürülmesinden büyük üzüntü duyduğunu açıkladı. Sincan olayları için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''adeta soykırım'' açıklamasının sorulması üzerine Baykal, bu olayları ''şiddetli bir vahşet'' olarak nitelendirerek, Erdoğan'ın açıklamalarını tribüne oynamak olarak değerlendirdi. Başbakan ve Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamaları arasında farklılıklar bulunduğunu savunan Baykal, Uygur Türkleri konusunda ortak hareket edilmesi gerektiğini söyleyerek, ''İktidarıyla, muhalefetiyle, halkıyla, devletiyle bir bütün olarak bu vahşete karşı ortak tavır sergilenmelidir.'' dedi. Baykal, Sarıyar'da CHP'li Belediye Başkanlığı'nı da ziyaret ederek tebrik etti.

(CİHAN)

Kaynak: CHA

Etiketler: , Haber
Haberler››Politika››CHP Anyasa Mahkemesi Yolcusu - Haberler