CHP Cezaevi Komisyonu: Yargıtay'a Göre Sarp Kuray, Anayasal Düzeni Yıkabilecek Tek Kişilik Bir Örgüt

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Yargıtay'a göre Sarp Kuray'ın "anayasal düzeni yıkabilecek tek kişilik bir örgüt" olduğunu belirterek, Yüksek Mahkeme'nin AİHM'in verdiği karar doğrultusunda bu davadaki insan hakkı ihlalini ortadan kaldıracak bir karara imza atmasını beklediklerini kaydetti.

18.07.2014 14:43 | Son Güncelleme: 18.07.2014 14:43CHP Cezaevi Komisyonu: Yargıtay'a Göre Sarp Kuray, Anayasal Düzeni Yıkabilecek Tek Kişilik Bir Örgüt
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 'a göre Sarp Kuray'ın "anayasal düzeni yıkabilecek tek kişilik bir örgüt" olduğunu belirterek, Yüksek Mahkeme'nin AİHM'in verdiği karar doğrultusunda bu davadaki insan hakkı ihlalini ortadan kaldıracak bir karara imza atmasını beklediklerini kaydetti.

CHP milletvekilleri ve Cezaevi Komisyonu üyeleri Veli Ağbaba, Özgür Özel ve Muharrem Işık, bugün TBMM'de Sarp Kuray'ın eşi Nur Sürer, avukatı ve yakınlarıyla bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıyı, Anayasal düzeni tek başına yıkmak ile suçlanan, iki kez yargılanıp aynı cezaya çarptırılan Sarp Kuray'ın adalet çığlığına ses katmak için düzenlediklerini söyleyen Ağbaba, Kuray'ın, hakkında verilen ceza için Yargıtay'ın ardından AİHM'e başvurduğunu anımsattı. Ağbaba, "AİHM'e kulak asmayan yerel mahkemenin ve Yargıtay'ın kararı dünya siyasi tarihine, hukuk tarihine geçecek bir karar. Dünyada ilk kez bir örgüt davasından şöyle tuhaf bir karar çıktı. Koskoca anayasal düzeni yıkmaya çalışan bir örgüt yargılandı ama her nasılsa sadece tek bir kişi mahkum oldu. Koskoca mahkemeye ve Yargıtay'a göre Sarp Kuray anayasal düzeni yıkabilecek tek kişilik bir örgüt" dedi.

Sarp Kuray'ın dava dosyasında aleyhte tek bir delil dahi bulunmamasına rağmen, yeniden yargılama yapan mahkeme ve Yargıtay'ın kararında direttiğini vurgulayan Ağbaba, şöyle konuştu:

"Bizler, adaletin terazisinin bozulduğunu, yargının sicilinin bozulduğunu zaten biliyorduk.

AKP'nin elinde adeta bir sopa halen gelen yargıya güvenimiz kalmamıştı. Bizler, Sarp Kuray'ın solcu olduğu için ordudan atılan bir deniz subayı ve bir gemi komutanı olduğunu biliyorduk ama bugün bize, onun tek başına darbe yapabilecek, tek başına anayasal düzeni yıkabilecek güçte bir süper kahraman olduğuna inanmamızı bekliyorlar. Dava süreci ile ilgili tüm ihlalleri bir tarafa koysanız bile tek kişilik bir örgütün anayasal düzeni yıkabileceğine inanmak abesle iştigaldir. Buradan çağrıda bulunuyoruz; Anayasa Mahkemesi bu başvuruyu derhal gündeme almalıdır; çünkü AİHM tarafından verilen hak ihlali kararı yerel mahkeme ve Yargıtay tarafından görmezden gelinmiştir. Son aylarda, hukuk devletine olan inancımızı pekiştiren kararlara imza atan Anayasa Mahkemesi'nin bozulan adalet terazisini yeniden inşa edebileceği bir fırsat doğmuştur. Yüksek Mahkeme, AİHM'in verdiği karar doğrultusunda bu davadaki bariz insan hakkı ihlalini ortadan kaldıracak bir karar imza atmalıdır."

Veli Ağbaba, Özgür Özel, Sarp Kuray, Yargıtay, Politika, Güncel

Kaynak: ANKA

17.02.2020 12:55:27