Çiftçi Kadınlar Bilgi Yarışmasında Ter Döktü

Çorum'daki Kadın Çiftçiler, Bilgi Yarışmasında Ter Döktü.

Çiftçi Kadınlar Bilgi Yarışmasında Ter Döktü
08.03.2011 16:58 | Son Güncelleme: 08.03.2011 16:58

Çorum'daki kadın çiftçiler, bilgi yarışmasında ter döktü.

Turgut Özal İş Merkezi Konferans Salonu'nda Tarım İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen bilgi yarışmasına merkez ve ilçe köylerden 9 kadın çiftçi katıldı. Çiftçilikle uğraşan kadınlara, yarışmanın ilk etabında tarım, hayvancılık ve zirai mücadeleyle ilgili 15 soru yöneltildi.

Kadın çiftçilerin kıyasıya yarıştığı yarışmanın beraberlikle devam etmesi üzerine dereceye girecekleri belirleyecek altın sorular soruldu.

Yarışma sonunda Bayat ilçesi Eski Alibeyköy'de tarımla uğraşan Melek Kutay birinci olurken, Laçin ilçesi Sıtma köyünden Nur Başlı ikinci, merkez Seydim köyünden Tuğba Özçiftçi üçüncü oldu. Dereceye giren kadın çiftçiler, altın ve plaketle ödüllendirildi.

İl Tarım Müdürü Cemil Usanmaz, yarışma öncesi yaptığı açıklamada, Türkiye'de kadınların büyük çoğunluğunun kırsal kesimde çalıştığını ve iş gücünün yüzde 70'ini kadınların sağladığını söyledi.

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'nın çiftçi kadınların eğitilmesine yönelik çeşitli çalışmaları olduğunu belirten Usanmaz, bilgi yarışmasıyla bu eğitimlerin değerlendirilmesini ve kadınlara girişimcilik ruhunu kazandırmayı amaçladıklarını söyledi.

Usanmaz, yarışmada birinci olan Melek Kutay'ın 24 Mayıs'ta Yozgat'ta düzenlenecek bölge final yarışmasında Çorum'u temsil edeceğini bildirdi.

- ÇORUM

Kaynak: AA

Etiketler: Yerel, Haber
Haberler››Yerel››Çiftçi Kadınlar Bilgi Yarışmasında Ter Döktü - Haberler