Çin'de yaşanan koronavirüs salgınında can kaybı 1381'e çıktı

Çin'de yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle can kaybı 1381'e, virüsten etkilenenlerin sayısı 63 bin 851'e yükseldi.

14.02.2020 07:06 | Son Güncelleme: 14.02.2020 08:32

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu'ndan (NHC) yapılan açıklamaya göre biri Hong Kong'da olmak üzere Kovid-19 salgınında ölü sayısı 1381'e çıktı. Ülkede toplam Kovid-19 tespit edilen vaka sayısı 63 bin 851'e ulaştı.

Müşahede altına alınan kişilerin sayısı ise 177 bin 974 olarak açıklanırken, ülkede bugüne kadar Kovid-19'dan taburcu edilenlerin sayısı da 6 bin 723 oldu.

Ayrıca vaka sayısı Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde 53'e çıkarken, Makau Özel İdari Bölgesi'nde 10 olarak belirtildi.

SON 24 SAATTE 121 CAN KAYBI

NHC'den yapılan açıklamaya göre son 24 saatte ülke genelinde salgından dolayı 121 can kaybı yaşanırken, 5 bin 90 yeni vaka tespit edildi. Yeni can kayıplarının 116'sı, Kovid-19'un merkez üssü Hubey eyaletinde gerçekleşirken, bu eyaletteki toplam can kaybı 1318'e çıktı.

EYALETLERE GÖRE CAN KAYBI

Diğer eyaletlerden Hınan ve Heylongciang'da 11'er, Anhui'de 6, Haynan'da 4, Hıbey'de 3, Guangdong, Hunan, Şandong ve Gansu'da 2'şer, Ciangşi, Sıçuang, Guicou, Liaoning ve Cilin'de 1'er kişi hayatını kaybetti.

Ayrıca merkeze doğrudan bağlı kentlerden başkent Pekin, Tiencin'de 3'er Çongçing'de 4, Şanghay'da 1 kişi yaşamını yitirirken, Sincan Uygur Özerk Bölgesi, Guangşi Cuang Özerk Bölgesi ve Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde 1'er kişi Kovid-19 nedeniyle öldü.

NE OLMUŞTU?

Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık 2019'da ortaya çıkan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle aralarında Türkiye'nin de bulunduğu birçok ülke, Çin'de mahsur kalan vatandaşlarını tahliye etmeye başlamıştı.

İlk olarak Vuhan'da tespit edilen yeni tip koronavirüsün, kısa sürede diğer kent ve ülkelere yayılması üzerine Dünya Sağlık Örgütü "acil durum" ilan etmişti.

Çin'de yaşanan koronavirüs salgınında can kaybı 1381'e çıktı

Sağlık, Dünya, Güncel

Kaynak: AA


HABER YORUMLARI (10)
BİTMİŞİZ:Yazık be siz siz kim oluyorsunuz Allah adına hüküm veriyorsunuz masum insanların çocukların adına ne kadar da cani kararlar veriyorsunuz bu toplum tükenmiş
YAŞLI KURT:Çinliler, dogu turkistan muslumanlarina yaptiklarini iyice iyice arastirin. Hicc uzulmryin zalim çin e
ALİ BEY:Yoksa dunya nin sonumu geldi
YALAN YOK:İnsanlık adına umarim en kısa surede atlatırlar bencilliğin lüzumu yok
MUSTAFA:bu salgın tüm dünyayı sarabilir.
SEYİT:çok güzel haberler Allah devamını artırsın yasasın uygur kardeşlerimiz
METE HAN:amin kardeşim amin yoksa bu türk dünyasından veya müslüman geçinen devletlerden fayda olmadıgı gibi çin le işbirliği yapmaya devam edecekti Allah kahretsin adaletsiz bu dünyayı terazi kurulma vakti yaklaşıyor çok belli hak sahipleri hakkını alacak elbet, ama bizlere yazıklar olsun ki karılar gibi izledik
BİLİR İŞİ:Bu kadar cani insanların Allah ismini ağzına almalarına ayar oluyorum. Orada yeni doğmuş bebek bile hayatını kaybediyor. Bu kadar zalimlik neden?
ELİF:Demekkki kıyametin sonu yaklaşıyor. Müslümanlara zulumler artıyor, hava olayları değişiyor, depremler afetler, Koskaca bir ülke yok oluyor. Allah hakkımızda hayırlısını eylesin
BE TE SE CİM HA:Yenimi farkına varıyorsun
22.02.2020 07:47:10