08 Ekim 2013, 18:35

Çin: Füze Satışını Siyasallaştırmayın

Çin: Füze Satışını Siyasallaştırmayın

Çin Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'ye uzun menzilli füze ihracatının siyasileştirilmemesi gerektiğini açıkladı.

Türkiye'nin hava savunma sistemi için alacağı füze ihalesini Çinli şirketin kazanmasının ardından konuyla ilgili eleştiriler devam ederken,  Çin  Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi.

NORMAL TİCARİ REKABET

Çin  Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Hua Chunying, bugün Pekin'deki olağan basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevaplarken, Çinli savunma şirketi ile  Türkiye'nin işbirliğinin, iki ülke arasında normal askeri ticaret işbirliği olduğunu vurguladı. Sözcü Hua ayrıca, ilgili tarafların tarafsız ve mantıklı davranarak, normal ticari rekabeti siyasileştirmemesi gerektiğine dikkat çekti.

KÜRESEL BARIŞ VE İSTİKRARA ZARAR VERMEYECEK

Çinli sözcü konuşmasında,  Çin'in silah satışındaki prensibine de değinerek, " Çin hükümeti, öteden beri temkinli ve sorumlu tavırla askeri ticaret işbirliğini yapmaktadır." dedi.  Çin'in söz konusu ihracatının bölgesel ve küresel barış ve istikrara zarar vermeyeceği gibi, ithalatçı ülkenin içişlerine müdahale etmeme ilkesine de uyduğunu ifade eden Hua, bölgesel ya da küresel barışın etkilenmemesi için silah ihracatında çok katı kurallara sahip olduklarını da belirtti.
08 Ekim 2013 Salı 18:35