Vuhanlı kadının günlüğü, Çin yönetiminin korkunç ihmalini ortaya çıkardı: Yöneticiler bize "Virüs bulaşıcı değil" dedi

Koronavirüsün ortaya çıktığı Vuhan'da yaşayan 64 yaşındaki bir kadın tuttuğu günlükte, pandeminin ilk günlerinde Vuhan yerel yönetiminin kendilerine "Virüs, insandan insana bulaşmıyor" diyerek yalan söylediğini yazdı. Çin yönetiminin korkunç ihmali ise aylar sonra ortaya çıkmış oldu.

18.05.2020 14:05 | Son Güncelleme: 18.05.2020 14:09

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ortaya çıktığı kent olan Vuhan'da yaşayan ve internet üzerinden salgına ilişkin gördüklerini ve duyduklarını yazan Fang, salgının başladığı dönemlerde yetkililerin, virüsün 'insandan insana bulaşmadığını' söylediğini öne sürdü. İngiliz medyasına konuşan 64 yaşındaki Fang, salgının bulaşıcı olduğunu ilk olarak Huazhong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nde öğretmen olan kardeşinin söylediğini ifade etti.

Fang Fang, "Şimdi geçmişi düşündüğümde, virüsün bulaşıcı olduğunu ilk olarak bana en büyük kardeşim söyledi. Kendisi Huazhong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nde öğretmen. Bana, 'Vuhan'da Bilinmeyen Kökenli Virüs Şüphesi' başlıklı bir makale yolladı" dedi.

"BİZE YALAN SÖYLEDİLER"

Makaleyi okumadan önce yetkililerin virüse ilişkin, "İnsanlar arasında bulaşıcı değil. Kontrol edilebilir ve önlenebilir" dediğini belirten Fang, "Bunu duyduğumuzda rahat bir nefes almıştık. Ancak bize yalan söylediler" ifadelerini kullandı.

"ÇİN DİĞER ÜLKELERDEN FARKSIZ DURUMDA"

Çinli göğüs hastalıkları uzmanı ve eski Çin Tabipler Birliği Başkanı Dr. Zhong Nanshan, ABD medyasına yaptığı açıklamada, "Şu anda Çinlilerin çoğunluğu hala bağışıklık eksikliği nedeniyle Kovid-19 enfeksiyonuna karşı hassas. Büyük bir sorunla karşı karşıyayız, şu anda yabancı ülkelerden daha iyi durumda olduğumuzu düşünmüyorum. Her şey göstermelik" dedi.

FANG'İN GÜNLÜĞÜ ENGELLENDİ

Nankin kentinde doğan ve 2 yaşında Vuhan'a taşınan Fang, günlüğünü Çin'de yaygın olarak kullanılan sosyal medya ağları Weibo ve WeChat'te paylaştı. Ancak söz konusu günlük silindi. Fang, sahip olduğu diğer sosyal medya hesaplarının silindiğini; Weibo'daki hesabının ise karantina sürecinde 2 ay boyunda askıya alındığını aktardı.

Vuhanlı kadının günlüğü, Çin yönetiminin korkunç ihmalini ortaya çıkardı: Yöneticiler bize ’Virüs bulaşıcı değil’ dedi
Yorumlar (21)
DÜRBÜNLÜ: Devletleri yönetenler turizm ekonomi v. s. sebeplerle bazen yanlış kararlar alabiliyor. İnşallagh bizde olmayacak böyle şeyler.
DR.CORONA: Savaslar artik Atom Bombasi ile olmayacak Biologi uzmanlari Dünyayi ele gecireceklerdir Cin Amerikayi dize getirmek icin yapmis oldugu biologi ataktir malesef tüm dünyayi etkisi altina aldi cin dünyadan izole edilmesi lazim hic bir cinli baska ülkeye alinmayacak cin ürünleri baska ülkelere ithal edilmeyecek cin cok kurnazdir menfati cin yapmayacagi bir sey yoktur
PATOZ: İnsanoğlu bu belaları fazlasıyla hak ediyor. . .